Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BETADRIN

Nazwa handlowa leku: BETADRIN

Nazwa polska leku: DIFENHYDRAMINA + NAFAZOLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Diphenhydramini hydrochloridum + Naphazolini nitras

Nazwa anglojęzyczna leku: Diphenhydramine hydrochloride + Naphazoline nitrate

Postaci leku: Betadrin - krople do oczu (1 mg/ml difenhydraminy i 0,33 mg/ml nafazoliny).

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy i przeciwobrzękowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach zapalnych spojówek w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia oczu, przy podrażnieniu spojówek poprzez: soczewki kontaktowe, promieniowanie słoneczne, dym papierosowy itp.

Działanie: miejscowe przeciwuczuleniowe i zwężające naczynia krwionośne spojówek. Działanie zwężające naczynia zmniejsza łzawienie i pieczenie oczu. Dodatek kwasu borowego powoduje słabe działanie bakteriobójcze kropli.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki leku, czyli na difenhydraminę i nafazolinę, (która jest składnikiem wielu kropli do nosa lub oczu, np. Rhinazinu). Leku nie należy stosować u dzieci do 6. roku życia i osób z jaskrą z wąskim kątem przesączania. Długotrwałe działanie może doprowadzić do wysuszenia i zmian zanikowych błon śluzowych - lek nie może być stosowany przewlekle.

Współdziałanie: przy jednoczesnym podawaniu leków hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) oraz trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (np. Amitriptilinum, Impramin, Sinequan) może wystąpić nadciśnienie.

Dawkowanie: miejscowo, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 6 lat 3-4 razy na dobę (co 6-8 godzin) po 1-2 krople do worka spojówkowego, nie dłużej niż przez 5 dni.

Możliwe skutki uboczne: przemijający świąd i pieczenie spojówek, zaburzenia widzenia, przekrwienie spojówek. Rzadziej senność, kołatanie serca, nadciśnienie, bóle, zawroty głowy itp. objawy, przy których należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania: przy przekraczaniu dopuszczalnych dawek, szczególnie u niemowląt i dzieci, mogą się ujawnić objawy działania leku na cały organizm - zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, nadmierne uspokojenie, zawroty głowy, bladość zaburzenia pracy serca i trudnośc

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl