Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DICLOBION

Nazwa handlowa leku: DICLOBION

Nazwa polska leku: DIKLOFENAK

Nazwa międzynarodowa leku: Diclofenacum

Nazwa anglojęzyczna leku: Diclofenac

Postaci leku: Diclobion - krople do oczu 1 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwbólowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może przejściowo upośledzać widzenie; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w zapaleniu spojówek i przedniego odcinka gałki ocznej; w stanach zapalnych i bólowych oka, zarówno pourazowych, jak i pooperacyjnych; w zapobieganiu obrzękowi torbielowatemu plamki żółtej po operacjach, w zapobieganiu śródoperacyjnemu zwężeniu źrenic.

Działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwdziałające zwężeniu źrenicy w okresie okołooperacyjnym.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne związki salicylowe (np. Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum), zwłaszcza przy współwystępowaniu polipów nosa, astmy oskrzelowej lub osutki (wysypki) polekowej; w okresie ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek; ostrożnie przy skłonności do krwawień.

Dawkowanie: miejscowo, do worka spojówkowego, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj w profilaktyce przedoperacyjnej: 3-5 kropli w ciągu 3 godzin przed operacją, po operacji: 3-5 kropli dziennie do operowanego oka; w stanach zapalnych, w przypadku bólu lub światłowstrętu: 3-5 kropli dziennie (1 kropla co 4-6 godzin). Przed zastosowaniem leku należy usunąć z oka soczewki kontaktowe i włożyć je na powrót po ok. 15 minutach od zakroplenia. W przypadku stosowania wielu leków należy zachować odstęp ok. 5 minut pomiędzy zakropleniami, Diclobion należy zastosować jako ostatni.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości, zaczerwienienie powiek, przekrwienie spojówek, kłucie, pieczenie, uczucie obecności ciała obcego w oku; miejscowe pogorszenie stanu zapalnego; uszkodzenie rogówki; bardzo rzadko objawy ogólne: atak astmy oskrzelowej, duszność, wysypka.

Inne leki z tej grupy: Diclobion, Difadol 0,1%, Difen-UD.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl