Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FELORAN

Nazwa handlowa leku: FELORAN

Nazwa polska leku: DIKLOFENAK

Nazwa międzynarodowa leku: Diclofenacum / Diclofenacum natricum

Nazwa anglojęzyczna leku: Diclofenac

Postaci leku: Feloran - tabletki powlekane 25 mg, czopki doodbytnicze 25 mg, 50 mg, roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: głównie w reumatologii, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w bólach związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach, w bólach związanych ze zmianami uciskowymi (dyskopatia) korzonków nerwowych, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniach wielostawowych, w zapaleniach mięśni, nerwów i nerwobólach. Ponadto bywa skuteczny w bólach pourazowych ze stanem zapalnym i obrzękiem, w stomatologii oraz w bólach związanych ze stanami zapalnymi w laryngologii i w ginekologii.

Działanie: jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym, wykazuje również działanie hamujące skupianie się krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi. Wykazuje silniejsze działanie od aspiryny i wielu innych leków przeciwzapalnych. Dobrze wchłania się do krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, przy nadwrażliwości na lek lub na salicylany, (np. Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum), przy astmie, niewydolności krążenia, obrzękach. Leku w postaci czopków nie należy stosować przy zapaleniu odbytu lub odbytnicy.

Współdziałanie: nasila toksyczne działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan) i cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun), może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), działanie litu (Lithium carbonicum) oraz leków nasercowych - glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox). Zmniejsza siłę leków moczopędnych obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Stosowanie razem z niektórymi lekami moczopędnymi może doprowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy krwi. Podczas leczenia nie można przyjmować innych leków przeciwzapalnych, takich jak Ibuprofen, Metindol, Naproxen i aspiryny (Aspirin, Polopiryna).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 25 mg 3 razy na dobę, maksymalnie 150 mg na dobę. Dzieci od 7 lat - 2-3 mg na każdy kilogram masy ciała w 2-3 dawkach w ciągu doby. Tabletki należy połykać w całości. Czopki doodbytnicze: dorośli - 75-100 mg na dobę w dawkach podzielonych, dzieci od 7 lat - 2-3 mg na każdy kilogram masy ciała w 2-3 dawkach w ciągu doby. Domięśniowo: dorośli, zwykle 75 mg raz dziennie. Uwaga: podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - głównie bóle w okolicy żołądka, nudności, wymioty, biegunka; niekiedy podczas długotrwałego leczenia mogą powstać nadżerki błony śluzowej żołądka. Mogą także wystąpić bóle i zawroty głowy, zaburzenia czucia oraz skórne reakcje alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Apo-Diclo 25, 50; Biofenak; Cataflam 50; Diclac, Diclac 25, 50, 100, Diclac 75 Duo, 150 Duo; Dicloberl 50, Dicloberl retard; DicloDuo,; Diclofenac 25, 50, 100; Dicloratio 25, 50, 100; Dicloratio Retard 100; Dicloratio Uno; Dicloreum, Dicloreum Retard; Dic

Uwagi: Lek niezarejestrowany - nie figuruje w urzędowym wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rok 2007.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl