Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DICLORATIO (Zastrzyki)

Nazwa handlowa leku: DICLORATIO (Zastrzyki)

Nazwa polska leku: DIKLOFENAK + LIDOKAINA

Nazwa międzynarodowa leku: Diclofenacum + Lidocainum

Nazwa anglojęzyczna leku: Diclofenac sodium + Lidocaine hydrochloride

Postaci leku: Dicloratio - roztwór do wstrzykiwań domięśniowych (75 mg/2 ml diklofenaku i 20 mg/2 ml lidokainy).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: głównie w reumatologii, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w bólach związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawach, w bólach związanych ze zmianami uciskowymi (dyskopatia) korzonków nerwowych, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniach wielostawowych, w zapaleniach mięśni, nerwów i nerwobólach. Ponadto bywa skuteczny w bólach pourazowych ze stanem zapalnym i obrzękiem, w stomatologii oraz w bólach związanych ze stanami zapalnymi w laryngologii i w ginekologii.

Działanie: jest lekiem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym, wykazuje również działanie hamujące skupianie się krwinek płytkowych biorących udział w procesie krzepnięcia krwi. Wykazuje silniejsze działanie od aspiryny i wielu innych leków przeciwzapalnych. Dobrze wchłania się do krwi. Dodatek lidokainy zmniejsza bolesność zastrzyku.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub salicylany, (np. Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum), podczas ciąży i karmienia piersią; przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek, przy astmie, niewydolności krążenia, obrzękach.

Współdziałanie: nasila toksyczne działanie metotreksatu (Methotrexat, Trexan) i cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun), może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), działanie litu (Lithium carbonicum) oraz leków nasercowych - glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox). Zmniejsza siłę leków moczopędnych obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Stosowanie razem z niektórymi lekami moczopędnymi może doprowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy krwi. Podczas leczenia nie można przyjmować innych leków przeciwzapalnych, takich jak Ibuprofen, Metindol, Naproxen i aspiryny (Aspirin, Polopiryna).

Dawkowanie: domięśniowe, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 75 mg (1 ampułka 2 ml) raz na dobę. Stosuje się doraźnie, po zaleczeniu stanu ostrego należy stosować diklofenak doustnie lub doodbytniczo.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego - głównie bóle w okolicy żołądka, nudności, wymioty, biegunka; uaktywnienie wrzodów żołądka. Mogą także wystąpić bóle i zawroty głowy, zaburzenia czucia oraz skórne reakcje alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Dicloratio, Olfen 75.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl