Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

AVIOMARIN

Nazwa handlowa leku: AVIOMARIN

Nazwa polska leku: DIMENHYDRINAT

Nazwa międzynarodowa leku: Dimenhydrinatum

Nazwa anglojęzyczna leku: DIMENHYDRINATE

Postaci leku: Aviomarin - tabletki 50 mg, roztwór do wstrzykiwań 50 mg/ml (Rp).

Wizytówka leku: Lek przeciwwymiotny i przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w nudnościach, wymiotach, zawrotach głowy i zaburzeniach równowagi różnego pochodzenia: w chorobie Meniere’a, w niektórych postaciach migreny, w zaburzeniach błędnikowych spowodowanych lekami lub znieczuleniem do zabiegów operacyjnych; najpowszechniej stosowany jest w chorobie lokomocyjnej (morskiej, lotniczej, samochodowej, kolejowej).

Działanie: przeciwwymiotne, poprzez oddziaływanie na błędnik oraz na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym. Działa silnie depresyjnie na układ nerwowy, czego wynikiem jest upośledzenie sprawności psychofizycznej i wynikające z tego ograniczenie zdolności prowadzenia pojazdów. Poza tym wykazuje działanie przeciwuczuleniowe i rozkurczowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 5. roku życia. Ostrożnie stosować u chorych na jaskrę, padaczkę, nadczynność tarczycy, nadciśnienie i astmę.

Współdziałanie: nasila działania uboczne innych leków działających depresyjnie na układ nerwowy, takich jak leki psychotropowe, uspokajające, nasenne, przeciwbólowe, niektóre leki przeciwnadciśnieniowe (pochodne rezerpiny: Normatens, Retiazid) oraz alkoholu. Aviomarin zmniejsza siłę działania doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar), kortykosteroidów (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol) oraz fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum). Nie należy stosować razem z lekami działającymi ujemnie na słuch (np. antybiotyki aminoglikozydowe - Amikin, Biodacyna, Garamycin, Gentamycin, Neomycinum oraz furosemid - Furosemidum).

Dawkowanie: doustne, dorośli, zapobiegawczo 3 razy dziennie 1 tabletkę 50 mg, 30 minut przed podróżą; leczniczo stosuje się taką samą dawkę 3-4 razy na dobę. Dzieci od 5 do 7 lat 2 razy w ciągu doby 25-50 mg; 8-14 lat 2 razy w ciągu doby 50-100 mg; 15-18 lat 2 razy w ciągu doby 100 mg (dawki maksymalne dla odpowiednich grup wiekowych). Domięśniowo, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli - 50 mg, w razie potrzeby powtarzane co 6-8 godzin, nie więcej niż 300 mg na dobę; dzieci powyżej 2 roku życia - 1,25 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, w razie potrzeby co 6 godzin.

Możliwe skutki uboczne: uczucie ospałości i zmęczenia, zawroty głowy, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej; rzadko skórne odczyny alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Aviomarin, Kinetex.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl