Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CALCIUM DOBESILATE

Nazwa handlowa leku: CALCIUM DOBESILATE

Nazwa polska leku: DOBESYLAN WAPNIOWY

Nazwa międzynarodowa leku: Calcii dobesilas

Nazwa anglojęzyczna leku: CALCIUM DOBESILATE

Postaci leku: Calcium dobesilate - tabletki 250 mg.

Wizytówka leku: Lek działający korzystnie na żylne naczynia krwionośne.

Dostępność: Rp

Zalecany: jako lek pomocniczy w uszkodzeniach naczyń krwionośnych na tle zapalnym oraz autoimmunologicznym (w chorobach wynikających z nieprawidłowego skierowania odporności organizmu przeciwko własnym narządom), po urazach lub zabiegach chirurgicznych, w chorobie Schoenleina-Henocha, w uszkodzeniu najdrobniejszych naczyń krwionośnych w przebiegu cukrzycy, zapaleniu żył, chorobach naczyniowych siatkówki oka, np. na tle cukrzycy lub nadciśnienia, w przygotowaniu do przeszczepu rogówki, w stanach pooperacyjnych w okulistyce, laryngologii, ginekologii. Bywa również przepisywany jako lek pomocniczy w małopłytkowości. Stosowany jest ponadto w owrzodzeniu podudzi, guzach krwawniczych, żylakach. Poprawę obserwuje się już po 3-4 dniach stosowania.

Działanie: korzystne na najmniejsze naczynia krwionośne, tzw. naczynia włosowate - usprawnia w nich krążenie krwi. Reguluje przepuszczalność naczyń włosowatych (przez co działa przeciwobrzękowo), zmniejsza ich kruchość. Zmniejszając opór przepływu krwi, poprawia krążenie żylne.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy zbyt wysokim poziomie wapnia w surowicy krwi, kamicy nerkowej.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli, 2-4 razy dziennie 1 tabletka 250 mg przez 3 tygodnie.

Możliwe skutki uboczne: nudności, bóle brzucha, bóle i zawroty głowy - po zmniejszeniu dawki lub przerwaniu leczenia objawy te ustępują.

Inne leki z tej grupy: Calcium dobesilate, Doxium 500.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl