Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DOXYCYCLINUM

Nazwa handlowa leku: DOXYCYCLINUM

Nazwa polska leku: DOKSYCYKLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Doxycyclinum / Doxycyclini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Doxycycline

Postaci leku: Doxycyclinum - kapsułki 100 mg, kapsułki twarde 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk tetracyklinowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego - górnych dróg oddechowych, oskrzeli, płuc, w tym w zakażeniach mykoplazmatycznych; w zakażeniach ucha, nosa, zatok, gardła, w zakażeniach dróg moczowych, zapaleniu gruczołu krokowego; w zakażeniach tkanek miękkich, ran, w zakażeniach kości i skóry, w zakażeniach narządów rodnych, rzeżączce, kile; w zakaźnych chorobach przewodu pokarmowego, takich jak czerwonka, dury rzekome; w zakażeniach dróg żółciowych, w krztuścu, w tularemii, brucelozie, jersiniozie, w chorobie kociego pazura, cholerze, w chorobach oczu.

Działanie: jest antybiotykiem tetracyklinowym o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego (działa na wiele rodzajów bakterii), działa również na krętki, riketsje, chlamydie, mykoplazmy i niektóre wirusy; hamuje układy enzymatyczne drobnoustrojów związane z powstawaniem kwasów nukleinowych - podstawowych związków odpowiedzialnych za rozmnażanie się i dziedziczenie właściwości komórki. Lek wchłania się łatwo z przewodu pokarmowego, wydala się powoli z moczem. Istnieją szczepy bakteryjne, szczególnie gronkowców i paciorkowców, oporne na doksycyklinę.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki z grupy tetracyklin (np. Dotur, Tetracyclinum), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 9. roku życia; przy porfirii lub ostrej niewydolności wątroby. Podczas leczenia należy unikać przebywania na słońcu.

Współdziałanie: podawanie równocześnie preparatów wapnia, żelaza oraz leków zobojętniających kwas żołądkowy zawierających związki wapnia, magnezu i glinu może osłabić wchłanianie doksycykliny. Nie należy stosować równocześnie penicyliny oraz innych antybiotyków beta-laktamowych (np. Ampicillin, Carbencillin, Amoxycilline, Cefaleksyna, Zinnat, Sefril), ponieważ wzajemnie osłabiają swoje działanie. Doksycyklina może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Czas działania doksycykliny ulega skróceniu przy stosowaniu jej z karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol), fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum) i fenobarbitalem (Luminalum).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci od 14. roku życia, pierwszego dnia leczenia 200 mg jednorazowo lub 100 mg co 12 godzin, następnie stosuje się dawkę podtrzymującą 100 mg co 24 godziny. Dzieci od 9. do 13. roku życia - pierwszego dnia leczenia 4 mg na każdy kilogram masy ciała jednorazowo lub w dwóch równych dawkach co 12 godzin, następnie stosuje się dawkę podtrzymującą 2-3 mg na każdy kilogram masy ciała co 24 godziny. Uwaga: podawanie antybiotyku powinno być utrzymane przez co najmniej 24-48 godzin po ustąpieniu objawów choroby.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, zapalenie języka i przełyku, trudności w połykaniu; nadwrażliwość na światło, skórne odczyny alergiczne oraz obrzęki alergiczne; istnieje możliwość wtórnych zakażeń grzybami oraz bakteriami opornymi na działanie leku. Uwaga: podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby i nerek oraz obraz krwi (morfologię).

Inne leki z tej grupy: Dotur, Doxycyclin-Stada 100, 200, Doxycyclinum, Doxyratio M, Supracyclin Tabs, Tetradox, Unidox Solutab.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl