Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

UNIDOX SOLUTAB

Nazwa handlowa leku: UNIDOX SOLUTAB

Nazwa polska leku: DOKSYCYKLINA

Nazwa międzynarodowa leku: Doxycyclinum

Nazwa anglojęzyczna leku: DOXYCYCLINE

Postaci leku: Unidox Solutab - tabletki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk tetracyklinowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zakażeniach układu oddechowego - górnych dróg oddechowych, oskrzeli, płuc, w tym w zakażeniach mykoplazmatycznych; w zakażeniach ucha, nosa, zatok, gardła, w zakażeniach dróg moczowych, zapaleniu gruczołu krokowego; w zakażeniach tkanek miękkich, ran, w zakażeniach kości i skóry, w zakażeniach narządów rodnych, rzeżączce, kile; w zakaźnych chorobach przewodu pokarmowego, takich jak czerwonka, dury rzekome; w zakażeniach dróg żółciowych, w krztuścu, w tularemii, brucelozie, jersiniozie, w chorobie kociego pazura, cholerze, w chorobach oczu.

Działanie: jest antybiotykiem tetracyklinowym o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego (działa na wiele rodzajów bakterii), działa również na krętki, riketsje, chlamydie, mykoplazmy i niektóre wirusy; hamuje układy enzymatyczne drobnoustrojów związane z powstawaniem kwasów nukleinowych - podstawowych związków odpowiedzialnych za rozmnażanie się i dziedziczenie właściwości komórki. Lek wchłania się łatwo z przewodu pokarmowego, wydala się powoli z moczem. Istnieją szczepy bakteryjne, szczególnie gronkowców i paciorkowców, oporne na doksycyklinę.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na antybiotyki z grupy tetracyklin (np. Dotur, Tetracyclinum), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 9. roku życia; przy porfirii lub ostrej niewydolności wątroby. Podczas leczenia należy unikać przebywania na słońcu.

Współdziałanie: podawanie równocześnie preparatów wapnia, żelaza oraz leków zobojętniających kwas żołądkowy zawierających związki wapnia, magnezu i glinu może osłabić wchłanianie doksycykliny. Nie należy stosować równocześnie penicyliny oraz innych antybiotyków beta-laktamowych (np. Ampicillin, Carbencillin, Amoxycilline, Cefaleksyna, Zinnat, Sefril), ponieważ wzajemnie osłabiają swoje działanie. Doksycyklina może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Czas działania doksycykliny ulega skróceniu przy stosowaniu jej z karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol), fenytoiną (Epanutin, Phenytoinum) i fenobarbitalem (Luminalum).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci od 50 kilogramów masy ciała, pierwszego dnia leczenia 200 mg jednorazowo lub 100 mg co 12 godzin, następnie stosuje się dawkę podtrzymującą 100 mg co 24 godziny, a chorzy o masie powyżej 70 kilogramów 100 mg co 12 godzin. Lek przyjmuje się w czasie lub po jedzeniu, popijając obficie. Uwaga: podawanie antybiotyku powinno być utrzymane przez co najmniej 24-48 godzin po ustąpieniu objawów chorobowych.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, zapalenie języka i przełyku, trudności w połykaniu; nadwrażliwość na światło, skórne odczyny alergiczne oraz obrzęki alergiczne; istnieje możliwość wtórnych zakażeń grzybami oraz bakteriami opornymi na działanie leku. Uwaga: podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować czynność wątroby i nerek oraz obraz krwi (morfologię).

Inne leki z tej grupy: Dotur, Doxycyclin-Stada 100, 200, Doxycyclinum, Doxyratio M, Supracyclin Tabs, Tetradox, Unidox Solutab.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl