Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

NO-SPA

Nazwa handlowa leku: NO-SPA

Nazwa polska leku: DROTAWERYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Drotaverini hydrochloridum / Drotaverinum

Nazwa anglojęzyczna leku: DROTAVERINE HYDROCHLORIDE

Postaci leku: No-Spa - tabletki 40 mg; No-Spa ampułki - roztwór do wstrzykiwań podskórnych, domięśniowych, dożylnych 20 mg/ml (Rp); No-Spa forte - tabletki 80 mg (Rp).

Wizytówka leku: Lek rozkurczowy.

Dostępność: Bez recepty/Rp

Zalecany: w stanach skurczowych dróg żółciowych, w kamicy pęcherzyka żółciowego, w zapaleniu dróg żółciowych, w kolce wątrobowej, w kamicy nerkowej; pomocniczo w zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego, w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, w kolce jelitowej, w zespole drażliwego jelita grubego; pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy; stosowany jest również w bolesnym miesiączkowaniu i niekiedy w chorobach naczyń krwionośnych.

Działanie: jest syntetycznym, silnym środkiem rozkurczowym; działa na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych. Działanie przeciwskurczowe występuje szczególnie silnie w obrębie dróg żółciowych, moczowych i przewodu pokarmowego; lek rozszerza również naczynia krwionośne; łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy ciężkiej niewydolności krążenia, wątroby, nerek, niedrożności przewodu pokarmowego, w bloku przedsionkowo-komorowym.

Współdziałanie: ostrożnie należy łączyć z preparatami lewodopy (Isicom, Madopar, Nakom, Pardopa, Poldomet, Sinemet).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 120-240 mg na dobę, np. 1-2 tabletki 40 mg 2-3 razy dziennie; podskórnie lub domięśniowo 1-2 ampułki 1-3 razy dziennie.

Możliwe skutki uboczne: nudności, bóle i zawroty głowy, osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego, kołatanie serca.

Inne leki z tej grupy: Desparin, Galospa, No-Spa, No-Spa ampułki, No-Spa forte.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl