Szukaj leku:



















Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DUPHASTON

Nazwa handlowa leku: DUPHASTON

Nazwa polska leku: DYDROGESTERON

Nazwa międzynarodowa leku: Dydrogesteronum

Nazwa anglojęzyczna leku: DYDROGESTERONE

Postaci leku: Duphaston -tabletki powlekane 10 mg.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w razie niedoboru progesteronu - żeńskiego hormonu płciowego, w leczeniu bezpłodności, poronień, endometriozy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, nieregularnych i bolesnych miesiączek oraz - w połączeniu z estrogenem - w okresie menopauzy lub po usunięciu jajników.

Działanie: jest syntetycznym środkiem o zbliżonych właściwościach do naturalnego hormonu - progesteronu. Progesteron jest hormonem wydzielanym przez tzw. ciałko żółte jajnika, które powstaje po dokonanej owulacji (jajeczkowaniu); niekiedy ciałko żółte wydziela zbyt mało hormonów, niekiedy nie powstaje wcale, jeśli podczas cyklu miesiączkowego nie odbyła się owulacja; niekiedy równowaga, która istnieje pomiędzy progesteronem a przeciwstawnymi hormonami - estrogenami jest zakłócona na rzecz estrogenów - powstaje wtedy sytuacja zbliżona do niedostatecznego wydzielania progesteronu. Progesteron powoduje zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, które mają na celu umożliwienie zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja, umożliwia utrzymanie ciąży, pobudza rozrost gruczołu sutkowego. Zahamowanie wydzielania progesteronu przez zanikające w odpowiednim czasie cyklu ciałko żółte lub przerwa w podawaniu hormonu prowadzi do wystąpienia krwawienia miesięcznego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w zespole Dubina i Johnsona, zespole Rotora oraz przy niewydolności wątroby.

Współdziałanie: w połączeniu z lekami-estrogenami (żeńskimi hormonami płciowymi) może niekiedy uszkadzać wątrobę.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; ustalane indywidualnie zależnie od celu terapii. Np. w zespole napięcia przedmiesiączkowego - 10 mg 2 razy dziennie od 11 do 25 dnia cyklu miesiączkowego; w bolesnym miesiączkowaniu - 10 mg 1-2 razy dziennie od 5 do 25 dnia cyklu miesiączkowego; w leczeniu endometriozy - 10 mg 2-3 razy dziennie od 5 do 25 dnia cyklu miesiączkowego albo codziennie.

Możliwe skutki uboczne: krwawienia międzymiesiączkowe.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat




Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl