Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DELATAR

Nazwa handlowa leku: DELATAR

Nazwa polska leku: DZIEGIEĆ (SMOŁA WĘGLOWA)

Nazwa międzynarodowa leku: Pix litanthracis

Nazwa anglojęzyczna leku: COAL TAR

Postaci leku: Delatar - maść 20 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwłuszczycowy, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w łuszczycy, w przyłuszczycy grudkowej, w łojotoku, w wyprysku, w przewlekłych chorobach skóry przebiegających ze zliszajowaceniem skóry.

Działanie: zawiera 2% bezbarwnego i bezwonnego dziegcia; dokładny sposób działania leczniczego dziegcia nie został jeszcze poznany. Delatar działa przeciwbakteryjnie (antyseptycznie), hamuje podział komórek, poprawia złuszczanie się naskórka (działa keratolitycznie), słabo drażni skórę i zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne i ultrafioletowe; właściwość ta jest wykorzystywana w skojarzonym leczeniu łuszczycy preparatami dziegciowymi oraz promieniami ultrafioletowymi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, na preparaty dziegciowe oraz na promienie słoneczne i ultrafioletowe, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to zakażenie skóry u chorych na łuszczycę, liszaj rumieniowaty; ostrożnie należy stosować w ostrej fazie łuszczycy. Uwaga: należy chronić oczy przed dostaniem się maści, ponieważ może to spowodować stan zapalny; podczas leczenia należy unikać nasłonecznienia oraz nie stosować (poza zaleceniami lekarza dermatologa poinformowanego o leczeniu preparatem Delatar) naświetlań promieniami ultrafioletowymi.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj maść nakłada się na chorą skórę 2-3 razy dziennie. Przechowywać w lodówce.

Możliwe skutki uboczne: może drażnić skórę - podrażnienie ustępuje po przerwaniu leczenia lub po zmniejszeniu częstości stosowania.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl