Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

RELPAX

Nazwa handlowa leku: RELPAX

Nazwa polska leku: ELETRYPTAN

Nazwa międzynarodowa leku: Eletriptanum

Nazwa anglojęzyczna leku: Eletriptan

Postaci leku: Relpax - tabletki 20 mg, 40 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwmigrenowy.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Pfizer

Ostrzeżenia: lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: do zwalczania ostrych ataków migreny z aurą lub bez aury. Leku nie stosuje się profilaktycznie.

Działanie: łagodzi migrenowy ból głowy, zmniejsza nudności, wymioty, objawy nadwrażliwości na światło i dźwięki towarzyszące napadom migreny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, osobom powyżej 65 roku życia, przy udarze niedokrwiennym mózgu, umiarkowanie ciężkim, ciężkim lub nieleczonym łagodnym nadciśnieniu tętniczym, przy chorobie wieńcowej, objawach dławicy piersiowej, przebytym zawale mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu serca, zaburzeniach czynności wątroby lub nerek. Nie należy stosować w innych postaciach migreny: migrenie z porażeniem połowiczym, migrenie okoporaźnej lub w bólach głowy innego typu niż migrenowe. Nie należy przyjmować leku podczas stosowania alkaloidów pochodnych sporyszu (np. Adavin, Nicergolin, Nilogrin, Sermion, Dihydroergotaminum, Dihydroergotoxinum, Ergotaminum) lub do 24 godzin po ich przyjęciu. Wskazana jest ostrożność u pacjentów z chorobami naczyń obwodowych, u osób prowadzących pojazdy lub obsługujących maszyny. Lek może wywołać krótkotrwałe podwyższenie ciśnienia krwi.

Współdziałanie: nie można przyjmować równocześnie eletryptanu i preparatów ergotaminy (Bellergot, Coffecorn, Ergotaminum). Nie należy łączyć leku z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (np. Bioxetin, Cipramil, Deprexetin, Fluoksetyna, Fluoxetin, Seroxat) oraz z lekami przeciwdepresyjnymi takimi jak Efectin, Ixel, Welafax. Leku nie należy stosować z takimi preparatami jak: ketonkonazol (Fungores, Ketokonazol), erytromycyna (Davercin, Erythromycinum), klarytromycyna (Fromilid, Klacid), itrakonazol (Orungal), z lekami hamującymi aktywność proteazy HIV (np. Crixivan, Invirase, Norvir) ze względu na znaczne zwiększanie stężenia eletryptanu i jego siły działania przez te leki. Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu ani preparatów dziurawca.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, dawka jednorazowa w napadzie migreny: 40 mg. Kolejną dawkę, gdy wystąpił nawrót bólu, można przyjąć po ok. 2 godzinach. Gdy jednak po pierwszym przyjęciu w czasie danego napadu lek był nieskuteczny, nie należy przyjmować drugiej dawki. Nie należy przekraczać 2 dawek leku na dobę, czyli 80 mg na dobę. Gdy w jednym napadzie lek był nieskuteczny, może okazać się skuteczny w kolejnych napadach. Jeżeli lek jest dobrze tolerowany przez chorego, dawkę początkową w kolejnych napadach można zwiększyć do 80 mg, nie należy jednak wówczas przyjmować dodatkowych dawek w razie powrotu bólu migrenowego. Uwaga: lek powinien być przyjęty jak najszybciej po wystąpieniu ataku migreny.

Możliwe skutki uboczne: uczucie mrowienia, gorąca, napięcia lub ucisku w różnych częściach ciała, napadowe zaczerwienienie i swędzenie skóry, pokrzywka, wypieki, obrzęki, uczucie słabości i ociężałości, zmęczenie i senność, uczucie dzwonienia w uszach. Czasami bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia, suchość w ustach, zmiana barwy głosu, bóle gardła, zgaga, bóle brzucha, biegunka, kołatanie serca, nieskoordynowane ruchy, drżenia, osłabiona sprawność umysłowa, zaburzenia orientacji, duszność. Niekiedy nudności i wymioty (lecz nie jest do końca jasne, czy ich przyczyną jest przyjmowanie leku, czy np. sam napad migreny). Wkrótce po podaniu leku może wystąpić przejściowe podwyższenie ciśnienia krwi i ból w klatce piersiowej - jeśli te objawy nie ustępują należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Wszystkie objawy niepożądane mają charakter przejściowy. Wyjątkowo obserwuje się podwyższenie prób wątrobowych, zakażenia dróg oddechowych lub moczowych, zwiększenie obfitości miesiączek.

Objawy przedawkowania: kołatanie serca, nadmierne zwolnienie lub przyspieszenie rytmu, objawy dławicy piersiowej.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl