Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALMIRID

Nazwa handlowa leku: ALMIRID

Nazwa polska leku: ALFA - DIHYDROERGOKRYPTYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Alpha - dihydroergocriptinum, Dihydroergocryptini mesilas

Nazwa anglojęzyczna leku: Alpha - dihydroergocryptine, Dihydroergocryptine mesylate

Postaci leku: Almirid - tabletki powlekane 20 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwparkinsonowski.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Poli Industria Chimica

Ostrzeżenia: Lek (oraz sama choroba Parkinsona) mogą upośledzać sprawność psychofizyczną; podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: we wczesnych stadiach choroby Parkinsona jako lek pojedynczy lub w zaawansowanych stadiach choroby w skojarzeniu z lewodopą (Duellin, Madopar, Nakom, Poldomet, Sinemet); w profilaktyce migrenowych bólów głowy.

Działanie: istotą choroby Parkinsona jest niedobór w układzie nerwowym, głównie w mózgu, dopaminy - jednego ze związków chemicznych, które są przekaźnikami pomiędzy komórkami nerwowymi. Dihydroergokryptyna jest alkaloidem sporyszu, działa pobudzająco na receptory dopaminowe, przez co poprawia funkcje ruchowe w chorobie Parkinsona (znosi zwłaszcza sztywność i wzmożone napięcie mięśniowe). Chroni mózg przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Udowodniono także jej korzystne działanie w profilaktyce napadów migreny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży; przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby, niewydolności serca, nieustabilizowanym ciśnieniu tętniczym, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy lub krwawieniach z przewodu pokarmowego w przeszłości. Ostrożnie u osób z zaburzeniami psychotycznymi oraz u chorych na akromegalię.

Współdziałanie: lek może zmniejszać skuteczność leków przeciwpsychotycznych (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin). Podczas leczenia nie należy stosować innych pochodnych alkaloidów sporyszu (np. Adavin, Nicergolin, Nilogrin, Sermion) oraz leków obniżających ciśnienie krwi np. Accupro, Accuzide, Lisiprol, Enap, Gopten, Prestarium, Prinivil, Tritace oraz leków z grupy tzw. beta-blokerów np. Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral. Podczas kuracji nie należy pić alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zazwyczaj w chorobie Parkinsona leczenie rozpoczyna się od dawki 5 mg 2 razy na dobę, którą można początkowo zwiększać w odstępach dwutygodniowych o 10 mg na dobę, w leczeniu podtrzymującym zazwyczaj skuteczna jest dawka 30-40 mg na dobę, niemniej, w razie potrzeby można ją zwiększyć do 120 mg leku na dobę, przyjmowanych w dwóch dawkach. Nie należy przekraczać dawki 120 mg leku na dobę. W profilaktyce napadów migrenowych należy początkowo stosować 10 mg raz na dobę, przed snem, stopniowo dawkę należy zwiększyć do 10 mg 2 razy na dobę. Leku w profilaktyce migreny nie należy stosować dłużej niż 6 miesięcy. Po okresie przerwy cykle sześciomiesięczne można powtarzać. Tabletki należy przyjmować przed posiłkiem, popijając wodą.

Możliwe skutki uboczne: ze strony układu nerwowego: senność, dziwna treść snów, urojenia, omamy wzrokowe lub słuchowe, zaburzenia uwagi, zmniejszenie sprawności umysłowej, omdlenia, zawroty głowy; świąd skóry i wysypka, obrzęki stawów i kończyn, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, suchość w jamie ustnej, zgaga, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia; ze strony układu krążenia najczęstszym niepożądanym objawem stosowania leku są spadki ciśnienia tętniczego krwi przy zmianie pozycji na pionową lub po długim staniu (tzw. hipotonia ortostatyczna), mogące czasem powodować zasłabnięcia lub utratę przytomności. Rzadko występują: podwyższenie poziomu enzymów wątrobowych oraz żółtaczka.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl