Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

RELESTAT

Nazwa handlowa leku: RELESTAT

Nazwa polska leku: EPINASTYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Epinastinum, Epinastini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Epinastine hydrochloride

Postaci leku: Relestat 0,05% - krople do oczu 0,5 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Allergan Pharmaceuticals Ireland

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać ostrość wzroku; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w sezonowym alergicznym zapaleniu spojówek.

Działanie: hamuje receptory histaminowe nabłonka spojówki, przez co zapobiega uwalnianiu czynników odpowiedzialnych za stan zapalny, wpływa na zmniejszenie łzawienia, przekrwienia, pieczenia i uczucia ciała obcego w oku. Przy drożnym przewodzie nosowo-łzowym, po zapuszczeniu do worka spojówkowego lek spływa do nosa, łagodzi wówczas katar i uczucie zatkania nosa, które współistnieją z zapaleniem spojówek. Działanie leku utrzymuje się co najmniej 8 godzin po zakropleniu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na jego składnik chlorek benzalkonium; dzieciom poniżej 12 roku życia; ostrożnie w okresie ciąży i karmienia piersią oraz przy niewydolności nerek lub wątroby. Nie stosować przy założonych soczewkach kontaktowych.

Dawkowanie: dospojówkowo, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj po 1 kropli roztworu do każdego oka 2 razy na dobę. Przed zakropleniem należy wyjąć soczewki kontaktowe i przemyć oko. Nie należy zakładać soczewek wcześniej jak po upływie 15 minut od zakroplenia leku. W przypadku stosowania paru leków jednocześnie należy zachować 5-minutowy odstęp pomiędzy epinastyną a zakropleniem kolejnego leku. Lek stosować do ustąpienia objawów, jednak nie dłużej niż 2 miesiące. Podczas stosowania leku należy regularnie poddawać się kontroli okulistycznej.

Możliwe skutki uboczne: z reguły chwilowe: pieczenie, swędzenie, łzawienie oka, uczucie suchości lub bólu gałki ocznej, ból i zawroty głowy, przekrwienie spojówki i twardówki, zapalenie rogówki, obrzęk powiek, uczucie obecności ciała obcego lub zmęczenia oka; rzadko punktowe ubytki rogówki, owrzodzenia rogówki, zaburzenia snu, osłabienie, zaczerwienienie twarzy, uczucie zatkania nosa, światłowstręt lub wrażenie zmiany kolorów.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl