Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CUSI ERYTHROMYCIN

Nazwa handlowa leku: CUSI ERYTHROMYCIN

Nazwa polska leku: ERYTROMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Erythromycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Erythromycin

Postaci leku: Cusi Erythromycin 0,5% - maść do oczu 5 mg/g.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk makrolidowy, do stosowania zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Alcon Cusi S.A.

Ostrzeżenia: Lek może przejściowo upośledzać widzenie; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w bakteryjnym zapaleniu spojówek i brzegów powiek, w zapobieganiu zakażeniom gałki ocznej u noworodków (szczególnie w profilaktyce zakażeń chlamydiami).

Działanie: przeciwbakteryjne, poprzez blokowanie syntezy białek bakteryjnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży.

Dawkowanie: miejscowo, do worka spojówkowego, wg zaleceń lekarza, u noworodków jednorazowo; w bakteryjnych zapaleniach przedniego odcinka gałki ocznej: 1-3 razy dziennie należy nakładać niewielką ilość maści na spojówki lub na brzegi powiek - w zależności od umiejscowienia procesu zapalnego. Przed zastosowaniem leku należy usunąć z oka soczewki kontaktowe. Podczas leczenia należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. W przypadku stosowania wielu leków należy zachować odstęp ok. 5 minut pomiędzy zakropleniami.

Możliwe skutki uboczne: reakcje nadwrażliwości, zaczerwienienie powiek, przekrwienie spojówek, kłucie, pieczenie, uczucie obecności ciała obcego w oku; miejscowe pogorszenie stanu zapalnego; uszkodzenie rogówki; nadkażenie bakteriami opornymi na lek lub drożdżakami (Candida).

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl