Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DAVERCIN (Granulat, tabletki)

Nazwa handlowa leku: DAVERCIN (Granulat, tabletki)

Nazwa polska leku: ERYTROMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Erythromycinum / Erythromycini cyclocarbonas

Nazwa anglojęzyczna leku: ERYTHROMYCIN CYCLOCARBONATE

Postaci leku: Davercin - tabletki powlekane 250 mg, granulat do przygotowania zawiesiny doustnej - 150 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk makrolidowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w tych samych zakażeniach co penicylina, w anginie, w zapaleniach migdałków, w błonicy (dyfterycie), w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, w zapaleniach płuc, zapaleniach oskrzeli, w chorobie reumatycznej, w kile, rzeżączce, w róży, w płonicy (szkarlatyna), w różycy, w promienicy, w listeriozie, w bakteryjnym zapaleniu wsierdzia, w ropnych powikłaniach po zabiegach chirurgicznych, po porodzie, w innych zakażeniach bakteriami wrażliwymi. Lek działa również na niektóre szczepy bakterii, które są oporne na penicylinę. Erytromycyna stosowana jest również w krztuścu, w zakażeniach bakterią Haemophilus influenzae, np. krtani, zatok lub ucha oraz w zakażeniach Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis i Legionella pneumoniae wywołujących głównie nietypowe zapalenia płuc, także w infekcjach gronkowcowych.

Działanie: jest antybiotykiem makrolidowym działającym bakteriostatycznie (hamuje rozwój bakterii), erytromycyną o większej odporności na kwas żołądkowy, o dłuższym okresie działania (pozwalającym na podawanie w dwóch dawkach na dobę) i mniej nasilonych objawach ubocznych niż inne preparaty; wykazuje również działanie na epidemicznie szerzące się mykoplazmowe infekcje układu oddechowego. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dobrze przenika do różnych tkanek. Występuje w dużym stężeniu w żółci, przenika do płodu i do pokarmu karmiącej matki.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek i inne antybiotyki makrolidowe (np. Klacid, Rulid), podczas ciąży i karmienia piersią, przy zaburzeniach czynności wątroby.

Współdziałanie: nie należy łączyć z karbamazepiną (Amizepin, Neurotop, Tegretol), astemizolem (Astemizol, Hismanal) i ketokonazolem (Fungores, Nizoral), teofiliną (Aminophyllinum, Theophyllinum, Diprophyllinum), tolbutamidem (Diabetol), Fenactilem i doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Erytromycyna wraz z Dalacinem, linkomycyną (Lincomycin, Neloren), sulfonamidami (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) oraz z penicyliną wzajemnie osłabiają swoje działanie. Lek nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum) i cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia - pierwsza dawka 750 mg, następne dawki 500 mg co 12 godzin. Dzieci między 7.-12. rokiem życia 500 mg, a potem 250 mg co 12 godzin. Dzieci poniżej 7 lat - pierwsza dawka 30 mg na każdy kilogram masy ciała, następne dawki 15 mg na każdy kilogram masy ciała co 12 godzin. Lek należy przyjmować 3 godziny przed lub po posiłku, popijając obficie. Tabletki połyka się w całości. Uwaga: po ustąpieniu objawów choroby antybiotyk należy stosować jeszcze 2 doby.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zaburzenia smaku, nudności, wymioty, bóle brzucha; skórne odczyny alergiczne, przejściowe zaburzenia czynności wątroby. Podczas długotrwałego leczenia mogą wystąpić wtórne zakażenia bakteriami opornymi na działanie leku lub grzybami. Najczęstszymi objawami ubocznymi są bóle brzucha, nudności i wymioty - jeżeli wystąpią, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ często uniemożliwiają one przyjmowanie leku i leczenie należy zmienić.

Inne leki z tej grupy: Davercin, Erythromycinum, Erythromycinum pro suspensione.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl