Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LEXAPRO

Nazwa handlowa leku: LEXAPRO

Nazwa polska leku: ESCITALOPRAM

Nazwa międzynarodowa leku: Escitalopramum

Nazwa anglojęzyczna leku: Escitalopram

Postaci leku: Lexapro - tabletki powlekane 5 mg, 10 mg, 15 mg i 20 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwdepresyjny.

Dostępność: Rp

Podmiot odpowiedzialny: Lundbeck

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach depresyjnych z niepokojem lub lękiem; w depresjach tzw. endogennych (o nieustalonym pochodzeniu), w lęku napadowym, zwłaszcza w lęku przed otwartą przestrzenią (tzw. agorafobia).

Działanie: silne przeciwdepresyjne, średnio silne uspokajające oraz przeciwlękowe i poprawiające aktywność życiową. Poprzez wpływ na przekaźnictwo nerwowe w mózgu, zwłaszcza serotoninergiczne, korzystnie działa na nastrój.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom i młodzieży do 18 roku życia; u pacjentów leczonych lekami hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Jumex, Mocloxil, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) - stosowanie escitalopramu można rozpocząć po pełnej dobie, jaka minęła od odstawienia leków: Aurorix, Mocloxil, lub po 14 dniach od odstawienia pozostałych wymienionych leków. Należy zachować ostrożność u chorych z niewydolnością nerek, wątroby, cukrzycą, padaczką lub drgawkami występującymi w przeszłości. Nie stosować u osób z manią (nadmiernie radosny, euforyczny nastrój) lub hipomanią. Ostrożnie u osób leczonych elektrowstrząsami, u osób z chorobami serca oraz u osób w podeszłym wieku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny zadbać o skuteczną antykoncepcję podczas stosowania leku.

Współdziałanie: ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu cymetydyny (Altramet, Cimetidinum), omeprazolu (np. Bioprazol, Losec, Prazol), metoprololu (Metocard), soli litu (Lithium carbonicum), leków przeciwbólowych z grupy opioidów (Dolargan, Dolcontral, Fortral, Morphini sulfas), preparatów z dziurawca (Hypericum perforatum), neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Rispolept, Thioridazin), niektórych innych leków przeciwdepresyjnych np. klomipraminy (Anafranil, Hydiphen), desipraminy (Petylyl) oraz leków, które tak jak escitalopram, należą do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (np. Bioxetin, Cipramil, Deprexetin, Fluoksetyna, Fluoxetin, Seroxat) - mogą one zwiększać stężenie escitalopramu we krwi i nasilać działania niepożądane. W czasie kuracji sumatriptanem (Imigran, Sumamigren) wskazana jest obserwacja zachowań pacjenta. Nie stosować równocześnie z lekami przeciwdepresyjnymi hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil). Jeśli zachodzi konieczność, można zastosować escitalopram z lekami hamującymi aktywność enzymu MAO stosowanymi w chorobie Parkinsona (Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) - należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń i kontroli lekarskich. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego przyjmowania doustnych leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocumarol, Sintrom, Syncumar) - wskazana jest wówczas częstsza kontrola wskaźników krzepnięcia krwi. Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zwykle raz na dobę, niezależnie od posiłków i pory dnia; zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od dawki 10 mg na dobę w depresji endogennej, w razie konieczności zwiększając ją do 20 mg na dobę. Terapia jest długotrwała - co najmniej 6 miesięcy. W lęku napadowym leczenie należy rozpoczynać od dawki 5 mg leku na dobę, zwiększając ją do 10 mg leku na dobę. Nie należy przekraczać dawki 20 mg leku na dobę. U osób w podeszłym wieku oraz z niewydolnością wątroby należy rozpoczynać leczenie od dawek o połowę mniejszych, dawka podtrzymująca także powinna być odpowiednio mniejsza. Początek działania terapeutycznego leku następuje w ciągu 7 dni, pełny efekt osiąga się najczęściej po 2-4 tygodniach leczenia. Leczenie należy kontynuować przez ok. pół roku po ustąpieniu objawów, w celu utrwalenia efektu przeciwdepresyjnego leku. Po zakończeniu kuracji lek należy odstawiać stopniowo - nagłe przerwanie stosowania może prowadzić do gwałtownego wystąpienia objawów niepożądanych.

Możliwe skutki uboczne: zwiększone ryzyko próby samobójczej podczas pierwszych tygodni leczenia (związane z tym, że najpierw u chorego z depresją ulegają poprawie funkcje ruchowe, a dopiero w następnej kolejności dochodzi do poprawy nastroju); skórne odczyny alergiczne: zaczerwienienie, wysypki, świąd i pieczenie skóry, zwiększone pocenie się, uczucie zatkania nosa; bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, w tym nadwrażliwość na światło, zaburzenia smaku, wahania nastroju, drażliwość, zaburzenia snu, uczucie osłabienia i zmęczenia, impotencja, zaburzenia ejakulacji i orgazmu, mlekotok, bolesne miesiączki; zaburzenia w oddawaniu moczu; jadłowstręt, wzrost lub spadek masy ciała, wzrost stężenia cholesterolu, wzrost enzymów wątrobowych, spadek stężenia sodu i potasu we krwi; nadmierne spadki ciśnienia przy zmianie pozycji ciała na pionową - tzw. hipotonia ortostatyczna; kołatania serca, suchość w ustach, brak apetytu, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty; drżenie mięśniowe, drgawki.

Objawy przedawkowania: zaburzenia rytmu serca, zmiany w EKG, zaburzenia oddychania, pobudzenie, utrata świadomości. Leczenie należy podejmować w warunkach szpitalnych.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl