Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ESTAZOLAM

Nazwa handlowa leku: ESTAZOLAM

Nazwa polska leku: ESTAZOLAM

Nazwa międzynarodowa leku: Estazolamum

Nazwa anglojęzyczna leku: Estazolam

Postaci leku: Estazolam - tabletki 2 mg.

Wizytówka leku: Lek nasenny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w zaburzeniach snu, bezsenności związanej z depresją, trudnościach z zasypianiem.

Działanie: jest lekiem o działaniu nasennym, uspokajającym, przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym i zmniejszającym napięcie mięśni. Znosi stany napięcia nerwowego, drażliwości i lęku, łagodzi natręctwa myślowe, ułatwia zasypianie, wpływa korzystnie na nastrój.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne leki z grupy benzodiazepin (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen), w okresie ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży do 18 roku życia; w jaskrze, miastenii, porfirii, w zespole bezdechu sennego, przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Ostrożnie u osób w podeszłym wieku, z chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Lek może spowodować przyzwyczajenie i uzależnienie się od niego, jest przeciwwskazany pacjentom ze skłonnością do uzależnień i lekomanii oraz pacjentom wcześniej leczonym z uzależnienia od leków z grupy benzodiazepin.

Współdziałanie: równoczesne podawanie estazolamu i leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin), leków nasennych i uspokajających (np. Elenium, Luminalum, Signopam), leków przeciwdepresyjnych hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil), niektórych leków przeciwbólowych, środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego (hamującego) działania leku na mózg.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli przed snem 2 mg (1 tabletka). U pacjentów w podeszłym wieku nie należy przekraczać dawki 1 mg podawanej przed snem. Lek należy stosować jak najkrócej i w jak najmniejszych dawkach ze względu na ryzyko wystąpienia uzależnienia. Przy dłuższym przyjmowaniu lek należy odstawiać stopniowo.

Możliwe skutki uboczne: nadmierna senność, zmęczenie, niezborność ruchów, dezorientacja, zawroty i bóle głowy, zaburzenia mowy, widzenie za mgłą, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, nudności, biegunka lub zaparcie, niekiedy skórne odczyny alergiczne, rzadko wysychanie błon śluzowych jamy ustnej, zaburzenia w oddawaniu moczu. U chorych w podeszłym wieku oraz osłabionych po większych dawkach mogą wystąpić omdlenia. Uwaga: lek niekiedy może wywołać objawy przeciwstawne do zamierzonych - bezsenność, nadmierne podniecenie. Po długim zażywaniu może wytworzyć się uzależnienie od leku.

Objawy przedawkowania: niezborność ruchów, senność, upośledzona reakcja na otoczenie, w ciężkich zatruciach brak reakcji na ból, spłycenie oddychania aż do bezdechu, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, śpiączka.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl