Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALFAKALCYDOL

Nazwa handlowa leku: ALFAKALCYDOL

Nazwa polska leku: ALFAKALCYDOL

Nazwa międzynarodowa leku: Alfacalcidolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Alfacalcidol

Postaci leku: Alfakalcydol - kapsułki elastyczne 0,25 mcg, 1 mcg.

Wizytówka leku: Witamina.

Dostępność: Rp

Zalecany: w osteoporozie pomenopauzalnej i starczej przy równoczesnym niedoborze witaminy D. Przy niedoczynności przytarczyc, zaburzeniach gospodarki wapniowej u osób z niewydolnością nerek, w zespołach nerczycowych u dzieci po przewlekłym leczeniu glikokortykosteroidami. W osteodystrofii nerkowej (krzywicy nerkowej).

Działanie: alfakalcydol to analog witaminy D, jest aktywnym czynnikiem przeciwkrzywiczym, reguluje wchłanianie, przyswajanie, wbudowywanie do kości i wydalanie wapnia oraz fosforu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Inne przeciwwskazania to krzywica dająca się leczyć witaminą D, nadmiar wapnia, fosforu i magnezu w surowicy krwi, kamica nerkowa wapniowa, nadmiar wapnia w moczu, nadczynność przytarczyc, zatrucia glinem; należy zachować ostrożność u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, kory nadnerczy i stosujących glikozydy naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox) oraz u osób starszych.

Współdziałanie: alfakalcydol nasila toksyczność glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox). Stosowany z preparatami magnezu może spowodować hipermagnezemię (zwiększone stężenie magnezu we krwi), a stosowany z preparatami glinu hipomagnezemię (zmniejszone stężenie magnezu). Leki przeciwdrgawkowe, takie jak fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), fenobarbital (Luminalum), prymidon (Mizodin), aspiryna (Aspirin, Polopiryna), glikokortykosteroidy (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), cholestyramina (Questran, Vasosan), Colestid, sukralfat (np. Ancrusal, Ulgastran) osłabiają działanie alfakalcydolu, a estrogeny nasilają je.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli: 1-2 mcg na dobę; dzieci poniżej 20 kilogramów 1 mcg 1 raz na dobę. W krzywicy przebiegającej z łysieniem - 5-8 mcg na dobę. Dawkowanie zależy od wyników badań gospodarki wapniowo-fosforanowej i czynności nerek.

Możliwe skutki uboczne: stosowanie wysokich dawek leku powoduje uwalnianie się wapnia z kości i zwiększenie się jego ilości w surowicy krwi, wapń odkłada się wówczas w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne, serce, płuca, skóra a szczególnie jest to niebezpieczne przy odkładaniu się wapnia w nerkach (może doprowadzić do niewydolności nerek i nadciśnienia).

Inne leki z tej grupy: Alfadiol, Alfakalcydol.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl