Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CALIDIOL

Nazwa handlowa leku: CALIDIOL

Nazwa polska leku: ESTRADIOL

Nazwa międzynarodowa leku: Estradiolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Estradiol

Postaci leku: Calidiol - aerozol do nosa 150 mcg/dawkę.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy występowaniu objawów niedoboru hormonów estrogenowych spowodowanych przekwitaniem, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, zmiany zanikowe narządów płciowych, zaburzenia psychiczne. Zapobiega osteoporozie i zmianom miażdżycowym.

Działanie: uzupełnia braki naturalnego hormonu kobiecego - estradiolu wynikające z procesu starzenia się organizmu. Podawany w ilości odpowiadającej normalnej pracy jajników donosowo szybko przenika do krwi i oddziaływuje do 12 godzin.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy krwawieniach z pochwy o nieustalonej przyczynie. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to rak piersi lub śluzówki macicy, mięśniaki macicy, ciężkie uszkodzenie wątroby, choroba zakrzepowo-zatorowa, porfiria, cukrzyca, migreny, astma, padaczka, niewydolność serca.

Współdziałanie: fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), prymidon (Mizodin), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), barbiturany (np. Luminalum, Ipronal), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin) osłabiają działanie preparatu.

Dawkowanie: donosowo, wg zaleceń lekarza; zwykle ok. 300 mcg na dobę rano lub wieczorem po jednym rozpyleniu do każdego otworu nosa. Lek stosuje się w cyklach trwających 21-28 dni, z zachowaniem 2-7 dni przerwy pomiędzy cyklami. Dawka oraz ewentualne dodatkowe leczenie hormonalne powinno być ustalone przez lekarza; kobietom z zachowaną macicą lek podaje się w skojarzeniu z progestagenem, żeby zapobiec rozrostowi błony śluzowej macicy.

Możliwe skutki uboczne: na ogół tolerancja jest dobra; czasami lek powoduje kichanie i swędzenie nosa. Zbyt wysokie dawki mogą wywołać napięcie piersi lub krwawienie z pochwy - należy wtedy zgłosić się do lekarza. Lek zwiększa ryzyko powstania zmian zakrzepowo-zatorowych, dlatego wystąpienie bólu lub obrzęku nóg, bólu w klatce piersiowej, migreny, zaburzeń wzroku lub słuchu, żółtaczki, zapalenia wątroby, swędzenia, padaczki i podwyższenie ciśnienia krwi wymaga konsultacji z lekarzem.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl