Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PROGYNOVA 21

Nazwa handlowa leku: PROGYNOVA 21

Nazwa polska leku: ESTRADIOL

Nazwa międzynarodowa leku: Estradiolum / Estradioli valeras

Nazwa anglojęzyczna leku: Estradiol valerate

Postaci leku: Progynova 21 - tabletki powlekane 2 mg; Progynova 21 mite - tabletki powlekane 1 mg.

Wizytówka leku: Lek hormonalny ginekologiczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy występowaniu objawów niedoboru hormonów estrogenowych spowodowanych przekwitaniem lub zabiegiem chirurgicznym, takich jak uderzenia gorąca, pocenie się, zaburzenia snu, zmiany zanikowe narządów płciowych, zaburzenia psychiczne. Zapobiega osteoporozie i zmianom miażdżycowym.

Działanie: uzupełnia braki naturalnego hormonu kobiecego - estradiolu, jednego z estrogenów wytwarzanych w organizmie kobiety, które są konieczne do normalnego dojrzewania oraz do regulacji cyklu miesiączkowego i powodują dojrzewanie oraz rozrost nabłonka pochwy, rozrost gruczołów błony śluzowej macicy. W okresie przekwitania ilość wydzielanych estrogenów jest mniejsza i niekiedy wskazane jest ich uzupełnienie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy krwawieniach z pochwy o nieustalonej przyczynie. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to rak piersi lub śluzówki macicy, mięśniaki macicy, ciężkie uszkodzenie wątroby, choroba zakrzepowo-zatorowa, porfiria, cukrzyca, migreny, astma, padaczka, niewydolność serca.

Współdziałanie: fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), prymidon (Mizodin), karbamazepina (Amizepin, Neurotop, Tegretol), barbiturany (np. Luminalum, Ipronal), ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicyna), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin) osłabiają działanie preparatu. Lek zwiększa stężenie cyklosporyny przy stosowaniu Sandimmunu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle 1 tabletkę dziennie przez 21 dni w miesiącu lub codziennie przez cały miesiąc. U pacjentek miesiączkujących leczenie rozpoczyna się 5 dnia krwawienia, u pozostałych - w dowolnym dniu. Kobietom z zachowaną macicą lek podaje się w skojarzeniu z progestagenem, żeby zapobiec rozrostowi błony śluzowej macicy.

Możliwe skutki uboczne: może wywołać napięcie piersi lub krwawienie z pochwy - należy wtedy zgłosić się do lekarza. Lek zwiększa ryzyko powstania zmian zakrzepowo-zatorowych, dlatego wystąpienie bólu lub obrzęku nóg, bólu w klatce piersiowej, migreny, zaburzeń wzroku lub słuchu, żółtaczki, zapalenia wątroby, swędzenia, padaczki i podwyższenia ciśnienia krwi wymaga konsultacji z lekarzem.

Inne leki z tej grupy: Estrofem, Estrofem mite, Progynova 21, Progynova 21 mite, Vagifem.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl