Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ACIDUM E-AMINOCAPRONICUM

Nazwa handlowa leku: ACIDUM E-AMINOCAPRONICUM

Nazwa polska leku: ETA-AMINOKAPRONOWY KWAS

Nazwa międzynarodowa leku: Acidum aminocaproicum, Acidum eta-aminocaproicum

Nazwa anglojęzyczna leku: Aminocaproic acid

Postaci leku: Acidum e-aminocapronicum - proszek 100 g; Acidum e-aminocapronicum granulatum - granulat 50 g/100 g.

Wizytówka leku: Lek hamujący krwawienie.

Dostępność: Rp

Zalecany: zapobiegawczo i leczniczo w zaburzeniach krzepnięcia krwi przebiegających z nadmiernymi krwawieniami takimi jak: krwawienia z dróg rodnych po porodach, poronieniach, nadmierne krwawienia miesiączkowe, w krwawieniach w chorobach nowotworowych, po usunięciu zębów u chorych na hemofilię, po usunięciu prostaty, po zabiegach torakochirurgicznych (tj. w obrębie klatki piersiowej), w niedokrwistości aplastycznej. Uwaga: leku nie należy stosować bez ustalenia - na podstawie odpowiednich testów laboratoryjnych - rodzaju zaburzeń krzepnięcia krwi.

Działanie: przeciwkrwotoczne poprzez zahamowanie naturalnego procesu rozpuszczania wytworzonego już skrzepu; podwyższa stężenie we krwi fibrynogenu - podstawowego czynnika tworzącego skrzep.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach krążenia krwi, upośledzeniu czynności nerek i wątroby, krwawieniu z dróg moczowych (niebezpieczeństwo nadmiernego krzepnięcia krwi wydalanej z moczem pod wpływem leku wydalanego z moczem). Inne przeciwwskazania do stosowania leku to zmiany zakrzepowe w tętnicach lub żyłach.

Współdziałanie: wzrasta ryzyko powstania zakrzepów u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne.

Dawkowanie: doustne; ze względu na różne zaburzenia krzepnięcia będące wskazaniem do zastosowania leku oraz dość skomplikowane ustalanie dawek, właściwe dawkowanie może ustalić jedynie lekarz, zwykle jest to 50 mg na każdy kilogram masy ciała, 4-8 razy na dobę, nie więcej niż 30 g dobowo. W czasie kuracji należy kontrolować prawidłowość czynności nerek.

Możliwe skutki uboczne: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka); spadki ciśnienia podczas zmiany pozycji na pionową, bóle i zawroty głowy, wylewy krwi do spojówek.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl