Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ALLUPOL

Nazwa handlowa leku: ALLUPOL

Nazwa polska leku: ALLOPURINOL

Nazwa międzynarodowa leku: Allopurinolum

Nazwa anglojęzyczna leku: ALLOPURINOL

Postaci leku: Allupol - tabletki 100 mg.

Wizytówka leku: Lek zmniejszający poziom kwasu moczowego w organizmie.

Dostępność: Rp

Zalecany: w dnie moczanowej, w kamicy nerkowej moczanowej, przy nadmiarze kwasu moczowego we krwi u chorych poddanych radio- i chemioterapii; także pacjentom przyjmującym Mercaptopurinum lub Purinethol, ponieważ hamuje jego rozpad w organizmie.

Działanie: obniża poziom kwasu moczowego we krwi i w moczu, poprzez zmniejszenie wytwarzania kwasu, zmniejszając tym samym dolegliwości w dnie moczanowej - chorobie, u podłoża której leży nadmiar kwasu moczowego w organizmie, który odkłada się w stawach (np. jednym z powikłań dny jest podagra, czyli chorobowe zmiany w stawie łączącym śródstopie z paluchem). Lek powoduje cofanie się zmian w narządach oraz zapobiega powikłaniom - odkładaniu się złogów związków kwasu moczowego w mięśniach, stawach oraz kanalikach i tkance nerek.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, małym dzieciom; w ostrym napadzie dny, przy chorobach nerek i/lub wątroby; nie jest wskazane podawanie leku bardzo długo - ostrzeżenie to istotne jest dopiero po roku stosowania i pozostaje do uznania lekarza przepisującego lek.

Współdziałanie: nie stosuje się razem z preparatami żelaza. Lek potęguje działanie merkaptopuryny (Mercaptopurinum, Purinethol), azatiopryny (Azathioprine, Imuran), doustnych leków przeciwzakrzepowych (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar); duże dawki leku mogą nasilać działanie teofiliny. Przy jednoczesnym stosowaniu leków cytostatycznych należy częściej kontrolować morfologię krwi niż przy stosowaniu samego allopurinolu. Razem z ampicyliną (Ampicillin), moczopędnymi lekami tiazydowymi (np. Hydrochlorothiazidum, Clopamid, Tertensif, Tialorid) i Captoprilem zwiększa częstość występowania wysypek skórnych.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w dnie moczanowej zależnie od postaci 100-900 mg na dobę w 1-3 dawkach. Leczenie dny rozpoczyna się od dawki 100 mg, zwiększając dawkę co tydzień o 100 mg aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Popijać dużą ilością płynów, zażywać po posiłkach.

Możliwe skutki uboczne: może wystąpić wysypka skórna wskazująca na nadwrażliwość skłaniającą do przerwania leczenia. Nadwrażliwość może objawiać się również gorączką, bólami stawowymi, obniżeniem lub podwyższeniem liczby krwinek białych, podwyższeniem liczby krwinek białych kwasochłonnych. Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka), bóle i zawroty głowy, obniżenie liczby krwinek białych podzielonych, obniżenie liczby krwinek płytkowych.

Inne leki z tej grupy: Allupol, Milurit, Zyloric.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl