Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CYCLONAMINE

Nazwa handlowa leku: CYCLONAMINE

Nazwa polska leku: ETAMSYLAT

Nazwa międzynarodowa leku: Etamsylatum

Nazwa anglojęzyczna leku: ETAMSYLATE

Postaci leku: Cyclonamine - tabletki 250 mg; Cyclonamine 12,5% - roztwór do wstrzykiwań 125 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek wspomagający hamowanie krwawień.

Dostępność: Rp

Zalecany: w zapobieganiu i leczeniu krwawień z małych naczyń krwionośnych, w plamicach naczyniowych (np. choroba Schoenleina-Henocha, choroba Rendu-Oslera), pozakaźnych, posteroidowych, starczych, pomocniczo przy skłonności do wylewów podskórnych, tworzenia krwiaków i siniaków, w zaburzeniach krążenia żylnego, w obfitych miesiączkach; w zapobieganiu zmianom naczyniowym w przebiegu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy tętnic; w zaburzeniach krążenia w siatkówce i naczyniówce oka, w zapobieganiu nadmiernym krwawieniom pooperacyjnym.

Działanie: lek zmniejsza łamliwość i przepuszczalność naczyń włosowatych, uszczelnia naczynia, skraca czas krwawienia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią. Ostrożnie stosować, gdy wcześniej występowały ciężkie reakcje alergiczne lub wstrząs anafilaktyczny oraz współistnieją mięśniaki macicy lub choroby szyjki macicy.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj 500 mg leku (2 tabletki) 3-4 razy na dobę przez około 10 - 20 dni lub do czasu ustąpienia przyczyny stosowania leku. Przy zbyt obfitych krwawieniach miesiączkowych - 4 razy dziennie po 500 mg. Po zabiegu chirurgicznym dawkę 500 mg należy stosować 4 - 6 razy na dobę. Stosowanie leku u dzieci wymaga zmniejszenia dawek o połowę. Lek w postaci roztworu podaje się dożylnie lub domięśniowo przed i po zabiegach chirurgicznych w dawce 500-1000 mg.

Możliwe skutki uboczne: skórne reakcje alergiczne (świąd, wysypki), bóle głowy, nudności, wymioty, biegunki, bardzo rzadko gorączka.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl