Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MIRELLE

Nazwa handlowa leku: MIRELLE

Nazwa polska leku: ETINYLESTRADIOL + GESTODEN

Nazwa międzynarodowa leku: Ethinylestradiolum + Gestodenum

Nazwa anglojęzyczna leku: ETHINYLESTRADIOL + GESTODEN

Postaci leku: Mirelle - 28 tabletek powlekanych (24 tabletki żółte zawierające 15 mcg etinylestradiolu i 60 mcg gestodenu oraz 4 tabletki białe niezawierające hormonów).

Wizytówka leku: Hormonalny preparat antykoncepcyjny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w celu hormonalnej antykoncepcji doustnej.

Działanie: jest lekiem złożonym i na jego działanie składa się kombinacja dwóch syntetycznych hormonów płciowych - odpowiedników naturalnego żeńskiego progesteronu i estrogenu, zapewnia prawie w 100% skuteczne działanie antykoncepcyjne czyli zahamowanie owulacji (jajeczkowania) i wytworzenie gęstego śluzu utrudniającego poruszanie się plemników. Minulet zawiera bardzo niską dawkę hormonów, co znacznie poprawia tolerancję na lek, bez zmniejszenia skuteczności.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas karmienia piersią; przy poprzedniej ciąży powikłanej żółtaczką lub zatruciem ciążowym (gestoza - rzucawka, nadciśnienie, białkomocz), przy żylakach, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, niedokrwistości sierpowatej, padaczce, porfirii, nadmiernym poziomie tłuszczów we krwi, zakrzepowym zapaleniu żył, nowotworach i zaburzeniach czynności wątroby (żółtaczka obecnie lub w przeszłości, zespół Dubina i Johnsona, zespół Rotora), cukrzycy lub stanach przedcukrzycowych, guzach w obrębie narządów rodnych lub sutka, przy krwawieniach z dróg rodnych, których przyczyny jeszcze nie ustalono. Należy poinformować lekarza, jeżeli ktoś z rodziny chorował na nowotwory narządów rodnych lub sutka. Jedynie dokładne przestrzeganie zasad przyjmowania preparatu warunkuje jego skuteczność w zapobieganiu ciąży; skuteczność ta zmniejsza się przy przewlekłej biegunce lub wymiotach. Kobiety po 35. roku życia, palące papierosy są bardziej narażone na skutki uboczne, szczególnie na zakrzepy i zatory naczyń krwionośnych. Po zakończeniu antykoncepcji, przez 3 miesiące nie powinno się zachodzić w ciążę, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań w tym okresie. Uwaga: należy przerwać podawanie leku w nagłym pogorszeniu wzroku lub w nagłych napadach migreny, przy wystąpieniu żółtaczki, nadciśnienia, schorzeń zakrzepowo-zatorowych. W przypadku wystąpienia i utrzymywania się złego samopoczucia lub występowania plamień międzymiesiączkowych należy zasięgnąć porady ginekologa. Przed rozpoczęciem antykoncepcji i w czasie przyjmowania preparatu należy co pół roku poddawać się kontroli ginekologicznej. Należy zawsze ustalić, czy kobieta nie jest już w ciąży - ciąża jest przeciwwskazaniem do zastosowania leku.

Współdziałanie: ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin) oraz alkohol obniżają skuteczność antykoncepcyjnego działania leku; fenobarbital (Luminalum) i inne leki uspokajające (Clonazepam, Elenium, Relanium, Oxazepam, Rudotel, Lorafen), antybiotyki z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), ampicylina (Ampicillin), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin), doustne leki przeciwcukrzycowe (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin) nawzajem zmniejszają skuteczność działania.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; przyjmuje się po 1 tabletce dziennie o tej samej porze przez 28 dni zgodnie z oznaczeniem na opakowaniu, począwszy od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, jeśli wcześniej nie stosowano innych środków antykoncepcyjnych. Można rozpocząć przyjmowanie preparatu między 2 a 5 dniem cyklu, ale wówczas przez pierwszy tydzień cyklu należy zastosować dodatkową antykoncepcję. Przy zmianie hormonalnego preparatu antykoncepcyjnego zawierającego 21 tabletek, po zażyciu których należało robić 7-dniową przerwę, na preparat Mirelle, należy zastosować go po upływie przerwy, natomiast przy zmianie hormonalnego preparatu antykoncepcyjnego zawierającego 28 tabletek na preparat Mirelle, należy zastosować go po wzięciu ostatniej tabletki poprzedniego preparatu. Uwaga: w przypadku nieprzyjęcia tabletki o zwykłej porze należy zażyć ją jak najszybciej - zapobieganie ciąży należy uznać za przerwane, jeżeli nastąpiła przerwa dłuższa niż 36 godzin.

Możliwe skutki uboczne: tolerancja na lek jest zwykle bardzo dobra i częstość występowania objawów ubocznych mniejsza niż przy stosowaniu podobnych środków, zawierających większą dawkę hormonów; niekiedy mogą wystąpić tkliwość i powiększenie gruczołów sutkowych, bóle i zawroty głowy, zmiany wagi ciała, nastroje depresyjne, zmiany nasilenia popędu płciowego, nudności i wzdęcia, przebarwienia skóry pod wpływem nasłonecznienia, ból oczu po założeniu soczewek kontaktowych. Zwykle, oprócz przebarwień skóry, objawy ustępują po kilku cyklach stosowania. Mogą wystąpić niewielkie krwawienia (plamienia), przy większych krwawieniach przed terminem miesiączki, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Odnotowano rzadkie przypadki zmian zakrzepowych oraz nowotworów sutka, macicy i wątroby.

Inne leki z tej grupy: Femoden, Harmonet, Logest, Minesse, Minulet, Mirelle.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl