Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

ANTEOVIN

Nazwa handlowa leku: ANTEOVIN

Nazwa polska leku: ETINYLESTRADIOL + LEWONORGESTREL

Nazwa międzynarodowa leku: Ethinylestradiolum + Levonorgestrelum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ethinylestradiol + Levonorgestrel

Postaci leku: Anteovin - 21 tabletek w opakowaniu (11 tabletek białych i 10 tabletek różowych).

Wizytówka leku: Hormonalny preparat antykoncepcyjny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w celu hormonalnej antykoncepcji doustnej.

Działanie: lek złożony - kombinacja dwóch syntetycznych hormonów płciowych - odpowiedników naturalnego żeńskiego progesteronu i estrogenu, zapewnia prawie w 100% skuteczne działanie antykoncepcyjne czyli zahamowanie owulacji (jajeczkowania) i wytworzenie gęstego śluzu utrudniającego poruszanie się plemników. Anteovin jest lekiem dwufazowym - dawka hormonów zmienia się w trakcie przyjmowania, naśladując naturalne wahania hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego; niska dawka hormonów znacznie poprawia tolerancję na lek (bez zmniejszenia skuteczności).

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek. Należy zawsze ustalić, czy kobieta nie jest już w ciąży - ciąża jest przeciwwskazaniem do zastosowania leku. Nie należy stosować podczas karmienia piersią, przy poprzedniej ciąży powikłanej żółtaczką lub zatruciem ciążowym (gestoza - rzucawka, nadciśnienie, białkomocz), przy niewydolności krążenia, niedokrwistości sierpowatej, porfirii, nadmiernym poziomie tłuszczów we krwi, zakrzepowym zapaleniu żył, nowotworach i zaburzeniach czynności wątroby (żółtaczka obecnie lub w przeszłości, zespół Dubina i Johnsona, zespół Rotora), guzach w obrębie narządów rodnych lub sutka, przy krwawieniach z dróg rodnych, których przyczyny jeszcze nie ustalono. Należy poinformować lekarza, jeżeli ktoś z rodziny chorował na nowotwory narządów rodnych lub sutka. Należy zachować ostrożność przy żylakach, nadciśnieniu tętniczym, padaczce, chorobach psychicznych o podłożu depresyjnym, cukrzycy lub stanach przedcukrzycowych. Jedynie dokładne przestrzeganie zasad przyjmowania preparatu warunkuje jego skuteczność w zapobieganiu ciąży; skuteczność ta zmniejsza się przy przewlekłej biegunce lub wymiotach. Kobiety po 35. roku życia, palące papierosy są bardziej narażone na skutki uboczne, szczególnie na zakrzepy i zatory naczyń krwionośnych. Po zakończeniu antykoncepcji, przez 3 miesiące nie powinno się zachodzić w ciążę, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań w tym okresie. Uwaga: należy przerwać podawanie leku w nagłym pogorszeniu wzroku lub w nagłych napadach migreny, przy wystąpieniu żółtaczki, nadciśnienia, schorzeń zakrzepowo-zatorowych. W przypadku wystąpienia i utrzymywania się złego samopoczucia lub występowania plamień międzymiesiączkowych należy zasięgnąć porady ginekologa. Przed rozpoczęciem antykoncepcji i w czasie przyjmowania preparatu należy co pół roku poddawać się kontroli ginekologicznej.

Współdziałanie: ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin), alkohol, fenobarbital (Luminalum) i inne leki uspokajające (Clonazepam, Elenium, Relanium, Oxazepam, Rudotel, Lorafen), antybiotyki z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), ampicylina (Ampicillin), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin), doustne leki przeciwcukrzycowe (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin) zmniejszają lub znoszą całkowicie skuteczność działania.

Dawkowanie: doustne - zwykle począwszy od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego przyjmuje się po 1 tabletce dziennie, o tej samej porze, przez 21 dni, przez pierwsze 11 dni tabletki koloru białego począwszy od tabletki oznaczonej numerem 1, potem przez kolejnych 10 dni tabletki różowe (zawierają one większą ilość lewonorgestrelu - odpowiednika progesteronu); po tym okresie przerywa się przyjmowanie preparatu na 7 dni - 2-4 dni później powinna wystąpić miesiączka; niezależnie od czasu trwania krwawienia następny cykl przyjmowania tabletek rozpoczyna się po 7 dniach od wzięcia ostatniej tabletki w poprzednim cyklu. Uwaga: w przypadku nieprzyjęcia tabletki o zwykłej porze należy zażyć ją jak najszybciej - zapobieganie ciąży należy uznać za przerwane, jeżeli nastąpiła przerwa w przyjmowaniu tabletek dłuższa niż 36 godzin. Przyjmowanie preparatu od 5 dnia cyklu nie zapewnia pełnej antykoncepcji - w takim przypadku należy w pierwszym cyklu zastosować dodatkową metodę antykoncepcji lub zaniechać stosunków seksualnych.

Możliwe skutki uboczne: tolerancja na lek jest zwykle bardzo dobra i częstość występowania objawów ubocznych mniejsza niż przy stosowaniu podobnych środków zawierających większą dawkę hormonów; niekiedy mogą wystąpić tkliwość i powiększenie gruczołów sutkowych, bóle i zawroty głowy, zmiany wagi ciała, nastroje depresyjne, zmiany nasilenia popędu płciowego, nudności i wzdęcia, przebarwienia skóry pod wpływem nasłonecznienia, ból oczu po założeniu soczewek kontaktowych. Zwykle, oprócz przebarwień skóry, objawy ustępują po kilku cyklach stosowania. Mogą wystąpić niewielkie krwawienia (plamienia); przy większych krwawieniach przed terminem miesiączki należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Odnotowano rzadkie przypadki zmian zakrzepowych oraz nowotworów sutka, macicy i wątroby.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl