Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TRINOVUM

Nazwa handlowa leku: TRINOVUM

Nazwa polska leku: ETINYLESTRADIOL + NORETISTERON

Nazwa międzynarodowa leku: Ethinylestradiolum + Norethisteronum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ethinylestradiol + Norethisterone acetate

Postaci leku: Trinovum - 21 tabletek w opakowaniu (7 tabletek białych 35 mcg etinylestradiolu i 500 mcg noretisteronu; 7 tabletek bladomorelowych 35 mcg etinylestradiolu i 750 mcg noretisteronu; 7 tabletek morelowych 35 mcg etinylestradiolu i 1000 mcg noretisteronu).

Wizytówka leku: Hormonalny preparat antykoncepcyjny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w celu hormonalnej antykoncepcji doustnej. Ze względu na dobre naśladownictwo zmian hormonalnych w cyklu miesiączkowym, preparat zalecany jest młodym dziewczętom i kobietom (przy regularnych cyklach) oraz kobietom w wieku powyżej 35 lat, również kobietom o złej tolerancji na inne środki antykoncepcyjne.

Działanie: jest lekiem złożonym i na jego działanie składa się kombinacja dwóch syntetycznych hormonów płciowych - odpowiedników naturalnego żeńskiego progesteronu i estrogenu, zapewniająca prawie w 100% skuteczność zahamowania owulacji, czyli działania antykoncepcyjnego. Hamuje dojrzewanie jajeczka oraz powoduje, że śluz szyjki macicy pozostaje gęsty, co utrudnia przenikanie plemników. Jest lekiem trójfazowym, tzn. takim, w którym dawka hormonów zmienia się trzykrotnie (różne kolory drażetek odpowiadają różnym stężeniom hormonów), naśladując naturalne wahania hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego; całkowita dawka hormonów jest bardzo niska, co znacznie poprawia tolerancję na lek bez zmniejszenia skuteczności.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas karmienia piersią; przy poprzedniej ciąży powikłanej żółtaczką lub zatruciem ciążowym (gestoza - rzucawka, nadciśnienie, białkomocz), przy żylakach, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, niedokrwistości sierpowatej, padaczce, porfirii, nadmiernym poziomie tłuszczów we krwi, zakrzepowym zapaleniu żył, nowotworach i zaburzeniach czynności wątroby (żółtaczka obecnie lub w przeszłości, zespół Dubina i Johnsona, zespół Rotora), cukrzycy lub stanach przedcukrzycowych, guzach w obrębie narządów rodnych lub sutka, przy krwawieniach z dróg rodnych, których przyczyny jeszcze nie ustalono. Należy poinformować lekarza, jeżeli ktoś z rodziny chorował na nowotwory narządów rodnych lub sutka. Jedynie dokładne przestrzeganie zasad przyjmowania preparatu warunkuje jego skuteczność w zapobieganiu ciąży; skuteczność ta zmniejsza się przy przewlekłej biegunce lub wymiotach. Kobiety po 35. roku życia, palące papierosy są bardziej narażone na skutki uboczne, szczególnie na zakrzepy i zatory naczyń krwionośnych. Po zakończeniu antykoncepcji, przez 3 miesiące nie powinno się zachodzić w ciążę, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań w tym okresie. Uwaga: należy przerwać podawanie leku w nagłym pogorszeniu wzroku lub w nagłych napadach migreny, przy wystąpieniu żółtaczki, nadciśnienia, schorzeń zakrzepowo-zatorowych. W przypadku wystąpienia i utrzymywania się złego samopoczucia lub występowania plamień międzymiesiączkowych należy zasięgnąć porady ginekologa. Przed rozpoczęciem antykoncepcji i w czasie przyjmowania preparatu należy co pół roku poddawać się kontroli ginekologicznej. Należy zawsze ustalić, czy kobieta nie jest już w ciąży - ciąża jest przeciwwskazaniem do zastosowania leku.

Współdziałanie: ryfampicyna (Rifamazid, Rifampicin) oraz alkohol obniżają skuteczność antykoncepcyjnego działania leku; fenobarbital (Luminalum) i inne leki uspokajające (Clonazepam, Elenium, Relanium, Oxazepam, Rudotel, Lorafen), antybiotyki z grupy tetracyklin (Doxycyclinum, Tetracyclinum), ampicylina (Ampicillin), fenytoina (Epanutin, Phenytoinum), gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin), doustne leki przeciwcukrzycowe (np. Diabetol, Diabetosol, Euclamin, Glucobay, Metformin) nawzajem zmniejszają skuteczność działania.

Dawkowanie: doustne - począwszy od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Przyjmuje się po 1 tabletce dziennie, o tej samej porze, przez 21 dni, rozpoczynając od tabletki oznaczonej numerem 1 i posuwając się zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę; dzień tygodnia, w którym przyjęto pierwszą tabletkę należy zaznaczyć na nadrukowanej skali tygodniowej przez wciśnięcie folii, w ten sposób można kontrolować codzienne przyjmowanie tabletek. Po 21 dniach przerywa się przyjmowanie preparatu - około 2 dni później powinno wystąpić krwawienie. Pierwszy cykl pomiędzy krwawieniami jest krótszy - trwa 23-25 dni, ponieważ rozpoczęto przyjmowanie preparatu od 1 dnia krwawienia. W następnych cyklach, niezależnie od czasu trwania krwawienia, przyjmowanie zawartości następnego opakowania tabletek rozpoczyna się po 7 dniach - wypada to około 5 dnia krwawienia i następne cykle trwają około 28 dni. Uwaga: W przypadku nieprzyjęcia tabletki należy zażyć ją jak najszybciej - zapobieganie ciąży należy uznać za niepewne, jeżeli w przyjmowaniu tabletek nastąpiła przerwa dłuższa niż 36 godzin. Należy wtedy zużyć resztę tabletek, żeby nie zakłócić równowagi hormonalnej organizmu. Jeżeli po zużyciu nie nastąpi krwawienie, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Nie zużywa się już zapomnianych tabletek. Do końca opakowania należy stosować inne metody antykoncepcji; jednak ani kalendarzyk małżeński ani poranny pomiar temperatury nie gwarantują skuteczności w tej sytuacji. Po przerwaniu leczenia (po zużyciu zawartości opakowania) pierwszy cykl miesiączkowy wydłuża się o około tydzień. Jeżeli w czasie 2-3 miesięcy nie nastąpi normalizacja cyklu, należy zgłosić się do lekarza. Po zakończeniu antykoncepcji przez 3 miesiące nie powinno się zachodzić w ciążę, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań w tym okresie. Przyjmowanie preparatu od 5 dnia cyklu nie zapewnia pełnej antykoncepcji - w takim przypadku należy w pierwszym cyklu zastosować dodatkową metodę antykoncepcji lub zaniechać stosunków seksualnych.

Możliwe skutki uboczne: tolerancja na lek jest zwykle bardzo dobra i częstość występowania objawów ubocznych mniejsza niż przy stosowaniu podobnych środków, zawierających większą dawkę hormonów; niekiedy mogą wystąpić tkliwość i powiększenie gruczołów sutkowych, bóle i zawroty głowy, zmiany wagi ciała, nastroje depresyjne, zmiany nasilenia popędu płciowego, nudności i wzdęcia, przebarwienia skóry pod wpływem nasłonecznienia, ból oczu po założeniu soczewek kontaktowych. Zwykle, oprócz przebarwień skóry, objawy ustępują po kilku cyklach stosowania. Mogą wystąpić niewielkie krwawienia (plamienia), przy większych krwawieniach przed terminem miesiączki, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Odnotowano rzadkie przypadki zmian zakrzepowych oraz nowotworów sutka, macicy i wątroby.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl