Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PETINIMID

Nazwa handlowa leku: PETINIMID

Nazwa polska leku: ETOSUKSYMID

Nazwa międzynarodowa leku: Ethosuximidum

Nazwa anglojęzyczna leku: Ethosuximide

Postaci leku: Petinimid - kapsułki 250 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwpadaczkowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną, podczas stosowania należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w napadach nieświadomości (tj. napadach padaczkowych polegających na chwilowym zaniku świadomości), w różnych postaciach padaczki jako lek uzupełniający;w napadach częściowych (tj. takich, gdy wyładowanie napadowe pojawia się w określonej okolicy mózgu i - przynajmniej początkowo - ogranicza się tylko do tej okolicy np. odpowiadającej tylko za wzrok, słuch, ruch ręką, itd.) wtórnie uogólnionych (gdy ograniczone początkowo wyładowanie napadowe uogólnia się i obejmuje cały mózg.) lub nieuogólnionych.

Działanie: przeciwdrgawkowe, poprzez wpływ na przewodnictwo jonowe i wyładowania elektryczne w tkance mózgowej zmniejsza i łagodzi napady padaczkowe, zapobiega ich powstawaniu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią; w padaczce uogólnionej toniczno-klonicznej (tj. takiej, w której napad padaczkowy poprzedzony jest chwilowym zamroczeniem, po którym następuje silne napięcie mięśni całego ciała, a następnie drgawki obejmujące całe ciało; napad kończy się śpiączką, może towarzyszyć tym zjawiskom oddanie moczu, stolca,), padaczce psychomotorycznej tzw. psychoruchowej (tj. z automatyzmami ruchowymi, polegającymi na powtarzaniu dość prostych czynności np. ruchów żucia, odpinania i zapinania guzików, itd.) lub padaczce będącej objawem guza mózgu. Ostrożnie u osób w wieku podeszłym, z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, z uszkodzeniem szpiku kostnego i zaburzeniami w obrazie krwi, przy nadwrażliwości na salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum).

Współdziałanie: leku nie należy stosować z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi (np. Loveston, Trinovum, Triquilar, Trisiston). Zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków uspokajających (np. Clonazepam, Elenium, Lorafen, Oxazepam, Relanium, Rudotel). Nie stosować łącznie z alkoholem. Lek może wzmagać działanie kwasu walproinowego (np. Apilepsin, Convulex, Depakine, Vupral).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj leczenie rozpoczyna się u dorosłych od dawki 500 mg przyjmowanej raz na dobę, zwiększając ją co tydzień o 250 mg - 500 mg (1-2 kapsułki) do dawki 1500 mg na dobę; w leczeniu podtrzymującym należy stosować dawki 20 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. W padaczce opornej na leczenie wskazane jest kojarzenie z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (politerapia). U dzieci leczenie rozpoczyna się od dawki 250 mg leku przyjmowanej raz na dobę, zwiększając ją co tydzień o 250 mg (1 kapsułka) do dawki 750 mg - 1000 mg leku na dobę w zależności od wieku i masy ciała dziecka. W leczeniu podtrzymującym u dzieci należy stosować dawki 25-30 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę. Tabletki należy połykać w całości, w trakcie posiłku.

Możliwe skutki uboczne: wysypka skórna, zmiany skórne (rzadko pod postacią rumienia wielopostaciowego i zespołu Stevensa-Johnsona lub twardziny); nadmierne owłosienie (hirsutyzm); nudności, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, czkawka; przejściowy spadek liczby białych krwinek i płytek krwi, bardzo rzadko całkowite zahamowanie funkcji szpiku; podwyższenie poziomu prób wątrobowych, rzadziej żółtaczka; zmiany w moczu; spadek masy ciała, zaburzenia miesiączkowania; zapalenie błony śluzowej nosa (uczucie zatkania nosa), zapalenie gardła, zapalenie dziąseł, podatność na zakażenia bakteryjne i wirusowe; drżenia, zaburzenia pamięci i koncentracji, tiki, uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, bezsenność, zaburzenia widzenia, światłowstręt; trudności w zapamiętywaniu, splątanie, pobudzenie, zachowania agresywne; zapalenie trzustki.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl