Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

EFFORTIL

Nazwa handlowa leku: EFFORTIL

Nazwa polska leku: ETYLEFRYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Etilefrinum / Etilefrini hydrochloridum

Nazwa anglojęzyczna leku: Etilefrine

Postaci leku: Effortil - tabletki 5 mg, krople doustne 7,5 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek podwyższający ciśnienie krwi.

Dostępność: Rp

Zalecany: doustnie w niedociśnieniu tętniczym, w spadkach ciśnienia tętniczego podczas zmiany pozycji na pionową, w stanach zdrowienia po ciężkich chorobach i zabiegach, w niektórych postaciach bólów głowy, w nadwrażliwości na zmiany atmosferyczne. Podskórnie, domięśniowo lub dożylnie w zapaści naczyniowej wywołanej różnymi przyczynami.

Działanie: podwyższa ciśnienie tętnicze krwi i zwiększa wydolność mięśnia sercowego poprzez działanie na receptory odpowiednich hormonów i przekaźników nerwowych, znajdujące się w mięśniu serca i naczyniach krwionośnych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią; przy nadczynności tarczycy, nadciśnieniu tętniczym, jaskrze z wąskim kątem przesączania, ciężkich chorobach serca lub zaburzeniach rytmu serca, przeroście gruczołu krokowego z utrudnieniem oddawania moczu.

Współdziałanie: nie należy stosować razem z lekami przeciwdepresyjnymi trójcyklicznymi, np. Amitriptylinum, Imipramin, Sinequan oraz hamującymi aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres), preparatami wapnia, lekami sympatykomimetycznymi (np. Astmopent, Fenoterol, Salbutamol).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle przed jedzeniem, dorośli i dzieci powyżej 6 lat 3 razy dziennie 1-2 tabletki (5-10 mg) lub 10-20 kropli, dzieci od 2 do 6 lat 3 razy dziennie 1/2-1 tabletka (2,5-5 mg) lub 5-10 kropli.

Możliwe skutki uboczne: przy dużych dawkach może wystąpić bezsenność, bóle głowy, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej normy, kołatania serca, zaburzenia rytmu serca i napady częstoskurczu, objawy zbliżone do choroby wieńcowej - bóle zamostkowe.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl