Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FAMVIR

Nazwa handlowa leku: FAMVIR

Nazwa polska leku: FAMCYKLOWIR

Nazwa międzynarodowa leku: Famciclovirum

Nazwa anglojęzyczna leku: FAMCICLOVIR

Postaci leku: Famvir - tabletki powlekane 125 mg i 250 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwwirusowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Podczas stosowania leku nie można pić alkoholu.

Zalecany: w zakażeniach wirusem półpaśca, zwłaszcza z ryzykiem neuralgii (przeczulicy po zakażeniu), w zakażeniach wirusem opryszczki z ryzykiem neuralgii, w zakażeniach narządów płciowych wirusem opryszczki.

Działanie: hamuje namnażanie się wirusów półpaśca, ospy wietrznej i opryszczki (hamując enzym odpowiedzialny za replikację DNA wirusa), nie wykazując działania na normalne procesy komórkowe chorego organizmu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, w okresie ciąży i karmienia piersią (w ciąży można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności); dzieciom; w ciężkiej niewydolności nerek.

Współdziałanie: ostrożnie stosować z lekami wpływającymi w znacznym stopniu na wydalanie nerkowe np. z Furosemidem.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj w ostrym półpaścu leczenie trwa tydzień dawką 250 mg co 8 godzin; chorym z ryzykiem wystąpienia neuralgii w następstwie zakażenia wirusem opryszczki zazwyczaj 500 mg co 8 godzin przez 7 dni; w przypadku zakażeń narządów płciowych wirusem opryszczki: 250 mg co 8 godzin przez 5 dni, przy nawrotach choroby: 125 mg co 12 godzin przez 5 dni. U chorych z niewydolnością nerek należy odpowiednio wydłużyć odstępy między dawkami lub zmniejszyć dawkowanie.

Możliwe skutki uboczne: bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty; bóle głowy, ospałość, senność, uczucie zmęczenia, gorsze samopoczucie.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl