Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

QUAMATEL

Nazwa handlowa leku: QUAMATEL

Nazwa polska leku: FAMOTYDYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Famotidinum

Nazwa anglojęzyczna leku: FAMOTIDINE

Postaci leku: Quamatel - tabletki 20 mg, 40 mg, liofilizat do wstrzykiwań dożylnych 20 mg/5 ml.

Wizytówka leku: Lek hamujący wydzielanie soku żołądkowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: zapobiegawczo i leczniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w zapaleniu błony śluzowej żołądka, przełyku, w refluksie żołądkowo-przełykowym (zarzucanie treści żołądkowej do przełyku), w zespole Zollingera-Ellisona.

Działanie: blokuje receptory histaminy (H2) w komórkach wydzielających sok żołądkowy, zmniejszając w ten sposób wydzielanie kwasu solnego w żołądku, zarówno podstawowe jak i spowodowane obecnością pokarmu. Powoduje szybkie ustąpienie dolegliwości; wygojenie się nadżerek błony śluzowej następuje po 4-8 tygodniach leczenia.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub inne leki blokujące receptory H2 (np. Altramet, Ranigast, Zantac), podczas ciąży i karmienia piersią; przy zaburzeniach czynności nerek. Nie należy używać preparatu do leczenia drobnych dolegliwości przewodu pokarmowego, np. niestrawności. Nie stosować u pacjentów z nowotworami złośliwymi; przed zastosowaniem leku należy wykluczyć nowotwór przewodu pokarmowego, ponieważ leczenie może zmienić obraz choroby na tyle, że opóźni rozpoznanie nowotworu (co może mieć decydujące znaczenie dla skuteczności jego leczenia).

Współdziałanie: może wpływać na wchłanianie innych leków, leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (np. Alugastrin, Alusal, Maalox) utrudniają wchłanianie preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w chorobie wrzodowej najczęściej 40 mg na noc przez 4 tygodnie. Okres leczenia może być wydłużony do 8 tygodni. W zapobieganiu nawrotom stosuje się 20 mg na noc. W innych dolegliwościach niż choroba wrzodowa dawkę ustala lekarz indywidualnie. Podawanie dożylne wg indywidualnych zaleceń lekarza. Palenie tytoniu zmniejsza skuteczność leczenia.

Możliwe skutki uboczne: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, skórne odczyny alergiczne.

Inne leki z tej grupy: Famidyna, Famogast, Quamatel, Ulfamid.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl