Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

TELFAST

Nazwa handlowa leku: TELFAST

Nazwa polska leku: FEKSOFENADYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Fexofenadini hydrochloridum / Fexofenadinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Fexofenadine

Postaci leku: Telfast 120 - tabletki powlekane 120 mg; Telfast 180 - tabletki powlekane 180 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwuczuleniowy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach uczuleniowych, w alergicznych nieżytach nosa (katar sienny), w przewlekłej i nawracającej pokrzywce, w skórnych odczynach alergicznych.

Działanie: blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie. Działanie leku powoduje, że objawy uczulenia zmniejszają się lub są łagodniejsze. Działanie feksofenadyny jest działaniem objawowym - łagodzi objawy, lecz nie leczy skłonności do uczuleń. W porównaniu z innymi lekami przeciwuczuleniowymi rzadko wywołuje zawroty głowy i nadmierne uspokojenie.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby; ostrożnie u osób w podeszłym wieku oraz dzieci poniżej 12 roku życia.

Współdziałanie: leki osłaniające błonę śluzową żołądka (np. Alugastrin, Alusal, Cytribin, De-Nol, Maalox, Ventrisol) zmniejszają wchłanianie leku, należy zachować 2 godziny przerwy między zażyciem feksofenadyny i powyższych preparatów.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: przy alergicznym nieżycie nosa 1 tabletka 120 mg na dobę, przy pokrzywce 1 tabletka 180 mg na dobę; najlepiej przyjmować lek na noc. Tabletek nie należy rozgryzać, połknąć popijając szklanką wody.

Możliwe skutki uboczne: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zawroty głowy, senność, uczucie zmęczenia, niewielkiego stopnia zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego; rzadko - nadmierne pobudzenie.

Inne leki z tej grupy: Fexostad, Telfast 120, 180.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl