Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

EURESPAL

Nazwa handlowa leku: EURESPAL

Nazwa polska leku: FENSPIRYD

Nazwa międzynarodowa leku: Fenspiridum

Nazwa anglojęzyczna leku: FENSPIRIDUM

Postaci leku: Eurespal - syrop 2 mg/ml, tabletki powlekane 80 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny, rozkurczający oskrzela.

Dostępność: Rp

Zalecany: do leczenia ostrych i przewlekłych zapaleń dróg oddechowych, skurczu oskrzeli oraz zapalenia ucha środkowego.

Działanie: lek ogranicza proces zapalny, hamując wytwarzanie takich substancji, jak serotonina i histamina, zmniejsza obrzęk błony śluzowej układu oddechowego, zmniejsza skurcz oskrzeli, hamuje nadmierne wytwarzanie wydzieliny oskrzelowej.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas 3 pierwszych miesięcy ciąży, podczas karmienia piersią; osoby chore na cukrzycę muszą zachować ostrożność z uwagi na zawartość cukru w syropie.

Współdziałanie: mimo że nie stwierdzono interakcji z innymi preparatami, należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu barbituranów (np. Luminal, Ipronal), leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, inhibitorów MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres) oraz innych leków przeciwhistaminowych.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dzieci do 2. roku życia lub do 10 kilogramów masy ciała od 10 do 20 ml syropu tj. od 2 do 4 łyżeczek na dobę w dawkach podzielonych; dzieci powyżej 2. roku lub powyżej 10 kilogramów od 30 do 60 ml syropu tj. od 2 do 4 łyżek stołowych na dobę w dawkach podzielonych tuż przed posiłkiem; dorośli od 45 do 90 ml syropu tj. od 3 do 6 łyżek stołowych na dobę, w dawkach podzielonych, tuż przed posiłkiem. Tabletki tylko dla dorosłych - 3 razy dziennie 1 tabletka tuż przed posiłkiem w ostrych stanach zapalnych i zaostrzeniach chorób przewlekłych; 2 razy dziennie 1 tabletka tuż przed posiłkiem w stanach przewlekłych.

Możliwe skutki uboczne: rzadko senność, nudności, bóle brzucha; bardzo rzadko przyspieszenie pracy serca.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl