Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DUROGESIC

Nazwa handlowa leku: DUROGESIC

Nazwa polska leku: FENTANYL

Nazwa międzynarodowa leku: Fentanylum

Nazwa anglojęzyczna leku: Fentanyl

Postaci leku: Durogesic - system transdermalny 25 mcg/h, 50 mcg/h, 75 mcg/h, 100 mcg/h.

Wizytówka leku: Lek przeciwbólowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w leczeniu bólu przewlekłego, nieustępującego po słabszych lekach przeciwbólowych.

Działanie: jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, z grupy opioidów. Forma plastra zapewnia stałe uwalnianie leku przez 72 godziny.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom; przy współistniejących zaburzeniach oddychania; w zespole bezdechu sennego; przy niewydolności oddechowej; przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek. Ostrożnie u osób w podeszłym wieku, z chorobami układu krążenia, z chorobami organicznymi mózgu (guzami mózgu, podejrzeniem wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego), gorączkujących, wyniszczonych. Lek niewłaściwie stosowany może spowodować przyzwyczajenie i uzależnienie się od niego.

Współdziałanie: równoczesne podawanie fentanylu i leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin), leków nasennych i uspokajających (np. Elenium, Luminalum, Signopam), leków przeciwdepresyjnych hamujących aktywność enzymu MAO (Aurorix, Mocloxil), leków przeciwbólowych z grupy opioidów (Dolargan, Dolcontral, Fortral, Morphini sulfas), benzodiazepin (np. Elenium, Lorafen, Relanium, Oxazepam), środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu powoduje nasilenie depresyjnego działania leku na mózg oraz może prowadzić do zaburzeń oddychania. Działanie leku całkowicie odwraca nalokson (Naloxonum). Jednocześnie przyjmowany ritonavir (Kaletra, Norvir) może zwiększać stężenie fentanylu we krwi.

Dawkowanie: zewnętrzne, wg zaleceń lekarza; rodzaj plastra dobiera się każdorazowo indywidualnie, w zależności od zapotrzebowania chorego na lek przeciwbólowy; zazwyczaj dawkowanie rozpoczyna się od plastra o najmniejszej uwalnianej dawce leku tj. 25 mcg/godzinę; w przypadku pacjentów przyjmujących wcześniej inne leki z grupy opioidów, lekarz odpowiednio przelicza i koryguje dawkowanie. Plastry należy przyklejać na umytą i osuszoną skórę tułowia lub kończyn. Należy wybierać miejsca nieowłosione. Plaster przykleja się na 3 dni, następnie wymienia się na nowy, naklejany w innym miejscu. W przypadku zbyt słabego działania przeciwbólowego jednorazowo można nakleić więcej niż 1 plaster. Nie należy ogrzewać naklejonych plastrów lub wystawiać ich na światło słoneczne. Nagłe odstawienie leku może spowodować podniecenie, bezsenność, lęk, zmniejszenie apetytu, wymioty, biegunkę, wzmożone pocenie się, a nawet drgawki.

Możliwe skutki uboczne: zahamowanie ośrodka oddechowego; senność, zmęczenie; niezborność ruchów, dezorientacja, nadmierna euforia, omamy, zawroty i bóle głowy; nudności, wymioty, zaparcia; niekiedy skórne odczyny alergiczne, zaburzenia w oddawaniu moczu, nadmierne pocenie się, spadek ciśnienia tętniczego krwi. Uwaga: lek niekiedy może wywołać objawy przeciwstawne do zamierzonych - bezsenność, nadmierne podniecenie. Po długim zażywaniu może wytworzyć się uzależnienie od leku i objawy odstawienia przy pominięciu dawki leku.

Objawy przedawkowania: spłycenie oddychania aż do bezdechu, śpiączka.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl