Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

BUTAPIRAZOL

Nazwa handlowa leku: BUTAPIRAZOL

Nazwa polska leku: FENYLBUTAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Phenylbutazonum

Nazwa anglojęzyczna leku: PHENYLBUTAZONE

Postaci leku: Butapirazol - drażetki 200 mg, czopki doodbytnicze 250 mg, maść 50 mg/g; Butapirazol - roztwór do wstrzykiwań (200 mg/ml fenylbutazonu i 10 mg/ml lidokainy).

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, przeciwreumatyczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w ostrych i przewlekłych bólach, głównie pochodzenia reumatycznego: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów, w chorobie reumatycznej, w innych stanach zapalnych tkanki łącznej i mięśni, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w zakrzepowym zapaleniu żył, w zapaleniu torebek stawowych lub kaletek maziowych, w dnie moczanowej. W postaci maści stosowany miejscowo po urazach (stłuczenie, zwichnięcie, skręcenie stawów, naderwanie więzadeł), w zapalnych chorobach naczyń, w stanach zapalnych żylaków, w powierzchniowych zakrzepach żylnych, w reumatoidalnych bólach stawowych, w zapaleniu pochewek ścięgnistych i kaletek maziowych.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe, zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi. Fenylbutazon korzystnie oddziaływuje na obrzęki stawowe, powoduje ich zmniejszenie i poprawia czynność narządu ruchu. Dobrze i szybko wchłania się do krwi z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym. W postaci maści wywiera miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśniowe i zwiększa ruchomość stawów.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na fenylbutazon oraz na inne leki przeciwzapalne, w tym na aspirynę, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do 14. roku życia oraz pacjentom w podeszłym wieku; przy zaburzeniach czynności wątroby lub nerek, chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapaleniu jelit, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, zapaleniu odbytnicy (należy wtedy wykluczyć przyjmowanie leku w czopkach), astmie oskrzelowej, nadciśnieniu tętniczym, chorobach tarczycy, ślinianek, przy niewydolności krążenia z obrzękami. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to zmniejszenie ilości krwinek białych oraz płytek w morfologii krwi.

Współdziałanie: podczas stosowania fenylbutazonu razem z lekami przeciwzakrzepowymi (Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może pojawić się skłonność do krwawień. Z kortykosteroidami (Dexamethason, Encorton, Hydrocortisonum, Medrol), salicylanami (Aspirin, Polopiryna) oraz alkoholem występują nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe, mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego. Butapirazol nasila występowanie objawów ubocznych fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), glikozydów naparstnicy (Bemecor, Digoxin, Landicor, Medigox), litu (Lithium carbonicum), metotreksatu (Methotrexat, Trexan), sulfonamidów (np. Bactrim, Biseptol, Septrin) oraz nasila działanie insuliny i innych środków przeciwcukrzycowych oraz penicyliny. Osłabia działanie spironolaktonu (Spironol, Verospiron). Fenobarbital (Luminalum) osłabia działanie fenylbutazonu.

Dawkowanie: wg zaleceń lekarza; doustnie, zwykle dorośli początkowo 2-3 razy dziennie 200 mg (1 drażetka), następnie dawki zmniejsza się do dawki podtrzymującej 100-200 mg na dobę; doodbytniczo stosuje się zwykle 1 czopek 250 mg raz na dobę; Butapirazol maść - zewnętrznie bolące miejsca smarować cienką warstwą maści 2-3 razy dziennie. Maść należy dość silnie wcierać, z wyjątkiem stosowania w zapaleniu żył. Nie można nakładać maści na skórę uszkodzoną. W przypadkach podejrzenia o uczulenie lub przy stosowaniu na skórę nadwrażliwą przed leczeniem należy wykonać próbę z bardzo niewielką ilością maści. Butapirazol roztwór z lidokainą - domięśniowo, dorośli zwykle 1/2-1 ampułka raz dzienie przez 3 dni, następnie w razie potrzeby po 4 dniach przerwy ponowna kuracja. Nie stosować dłużej niż 10-14 dni. Uwaga: podczas leczenia domięśniowego, doustnego i doodbytniczego dłuższego niż 5 dni należy okresowo kontrolować czynność wątroby i nerek oraz obraz krwi (morfologię). Czopki i maść należy przechowywać w lodówce.

Możliwe skutki uboczne: ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, biegunka. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, przełyku, żołądka i jelita grubego oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Może uczynnić chorobę wrzodową. Ze strony układu krwiotwórczego może wystąpić upośledzenie czynności szpiku kostnego objawiające się niedokrwistością oraz zmniejszeniem ilości krwinek białych i krwinek płytkowych. Niekiedy może wystąpić niedokrwistość hemolityczna (spowodowana nadmiernym rozpadaniem się krwinek czerwonych), zaburzenia gospodarki wodnej organizmu objawiające się głównie obrzękami, zapalenie miąższu wątroby i żółtaczka, skórne odczyny alergiczne, upośledzenie czynności nerek, krwiomocz, niewydolność krążenia, nadciśnienie, zapalenie nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia, zwiększenie poziomu cukru w surowicy krwi, przerost tarczycy i ślinianek, upośledzenie słuchu, senność, bóle i zawroty głowy, niekiedy skurcz oskrzeli. Powyższe nie dotyczy maści.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl