Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

VITACON

Nazwa handlowa leku: VITACON

Nazwa polska leku: FITOMENADION

Nazwa międzynarodowa leku: Phytomenadionum

Nazwa anglojęzyczna leku: PHYTOMENADIONE

Postaci leku: Vitacon - tabletki drażowane 10 mg; roztwór do wstrzykiwań 1 mg/0,5 ml i 10 mg/1ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwkrwotoczny.

Dostępność: Rp

Zalecany: w niedoborach witaminy K lub w zapobieganiu ich powstaniu m.in. przy zaburzeniach krzepnięcia związanych ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) - zwłaszcza przy ich przedawkowaniu; antybiotyków o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym; salicylanów (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum); przy zaburzeniach wchłaniania tłuszczów (wit. K wchłania się z tłuszczem), np. w żółtaczce mechanicznej; u noworodków w pierwszych dniach życia przy fizjologicznym spadku stężenia protrombiny i skłonności do krwawień.

Działanie: lek jest naturalną pochodną witaminy K odpowiedzialną za hamowanie krwawienia, syntezę czynników krzepnięcia (m.in. protrombiny) i skrócenie czasu krzepnięcia. Pod wpływem leku dochodzi do normalizacji wskaźnika protrombiny (wskaźnik krzepnięcia) w ciągu 12-14 godzin.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, ostrożnie w okresie ciąży i karmienia piersią.

Współdziałanie: lek działa przeciwnie do doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar); salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum) osłabiają działanie leku. Nie stosować łącznie z olejem parafinowym.

Dawkowanie: doustne, domięśniowe, dożylne, wg zaleceń lekarza, początkowa dawka to 10 mg leku w postaci doustnej lub domięśniowej, dawkę można zwiększać do 30-50 mg oraz powtarzać po 12-48 godzinach, gdy nie widać klinicznej reakcji na leczenie (normalizacji wskaźnika protrombiny w badaniach laboratoryjnych); gdy spadek poziomu protrombiny wystąpił w przebiegu żółtaczki mechanicznej dawka początkowa wynosi 1-10 mg co 2-3 dni; przy ciężkich zaburzeniach krzepnięcia i konieczności natychmiastowej pomocy lek stosuje się dożylnie.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert; redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl