Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CORTINEFF OPHTALMICUM 0,1%

Nazwa handlowa leku: CORTINEFF OPHTALMICUM 0,1%

Nazwa polska leku: FLUDROKORTYZON

Nazwa międzynarodowa leku: Fludrocortisonum / Fludrocortisoni acetas

Nazwa anglojęzyczna leku: Fludrocortisone

Postaci leku: Cortineff ophtalmicum 0,1 % - maść do oczu 1 mg/g.

Wizytówka leku: Przeciwzapalny lek hormonalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w okulistyce w alergicznym zapaleniu spojówek, w ostrym uczuleniowym zapaleniu rogówki i innych uczuleniowych chorobach oka, w stanach pourazowych gałki ocznej; o ewentualnych innych wskazaniach decyduje lekarz okulista.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe, typowe dla hormonów kory nadnerczy.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Lek nie może być stosowany w leczeniu ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeń oka i oczodołu, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle maść wprowadzać do worka spojówkowego 2-3 razy dziennie. Uwaga: nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie; dłuższe stosowanie możliwe jest w znacznie zmniejszonych dawkach i jedynie pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty. W przypadku urazów gałki ocznej leczenie można rozpocząć dopiero po 7 dniach od urazu.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy przemijające stany zapalne i podrażnienie spojówek, przy przedłużonym stosowaniu - wtórne zakażenia, szczególnie grzybicze. Uwaga: w przypadku nadwrażliwości na lek (pieczenie, nasilenie stanu zapalnego) należy przerwać leczenie.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl