Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DIFLUCAN

Nazwa handlowa leku: DIFLUCAN

Nazwa polska leku: FLUKONAZOL

Nazwa międzynarodowa leku: Fluconazolum

Nazwa anglojęzyczna leku: FLUCONAZOLE

Postaci leku: Diflucan - kapsułki 50 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwgrzybiczy.

Dostępność: Rp

Zalecany: w leczeniu grzybic jamy ustnej i nosowo-gardłowej, w ostrej lub nawracającej grzybicy pochwy oraz w grzybicach narządów wewnętrznych, szczególnie towarzyszących chorobom z obniżoną odpornością (AIDS, nowotwory), jak i będących powikłaniem leczenia.

Działanie: przeciwgrzybicze wobec wielu rodzajów grzybów chorobotwórczych dla człowieka oraz przeciw drożdżakom. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego do krwi oraz łatwo przenika z krwi do tkanek.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom do 16. roku życia; przy zaburzeniach czynności nerek i wątroby.

Współdziałanie: nie stosuje się z cizapridem (Cisap, Gasprid, Gastronax), astemizolem (Astemizol, Hismanal) i benzodiazepiną (np. Elenium, Relanium, Oxazepam, Lorafen). Podawany jednocześnie z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (m.in. Acenocoumarol, Sintrom, Syncumar) może wydłużać czas krzepnięcia krwi, w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi z grupy sulfonylomocznika (np. Diabetol, Euclamin) może dojść do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi; nasila działanie fenytoiny (Epanutin, Phenytoinum), teofiliny (Euphyllin, Theophyllinum) i cyklosporyny (Equoral, Gengraf, Sandimmun); przy jednoczesnym podawaniu ryfampicyny (Rifamazid, Rifampicyna) należy zwiększyć dawkę leku.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i młodzież powyżej 16 roku życia w drożdżycy jamy ustnej i nosowo-gardłowej 50 mg raz dziennie przez 7-14 dni, w drożdżycy pochwy 150 mg jednorazowo, w drożdżycy innych błon śluzowych 50 mg raz dziennie przez 14-30 dni, w ciężkich przypadkach dawkę dobową zwiększa się do 100 mg. W grzybicy stóp 50 mg raz dziennie lub 150 mg raz na tydzień przez 6 tygodni. W łupieżu pstrym 50 mg raz dziennie przez 2-4 tygodnie.

Możliwe skutki uboczne: na ogół jest dobrze tolerowany. Niekiedy mogą wystąpić zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka; u chorych z chorobą nowotworową lub AIDS obserwowano podczas leczenia zaburzenia czynności wątroby i zmiany w morfologii krwi.

Inne leki z tej grupy: Diflazon; Diflucan; Flucofast; Flucofungin 50, 100, 150, 200; FlucoLek 50, 100, 150, 200; Fluconazin; Fluconazole; Fluconazole-EGIS; Flucoric 50, 100, 150, 200; Flucowin 50 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg; Flumycon; Mycomax, Mycomax 50, 100, 150, 200; Mycosyst


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl