Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LORINDEN N

Nazwa handlowa leku: LORINDEN N

Nazwa polska leku: FLUMETAZON + NEOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Flumetasonum + Neomycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Flumetasone pivalate + Neomycin sulphate

Postaci leku: Lorinden N - krem (0,2 mg/g flumetazonu i 5 mg/g neomycyny).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w wyprysku w różnych okresach choroby, w świerzbiączce, w liszaju płaskim, w łupieżu różowatym Gilberta, w kontaktowym zapaleniu skóry, w łojotokowym zapaleniu skóry, w łuszczycy.

Działanie: flumetazon ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe; dodatek antybiotyku neomycyny warunkuje znaczne działanie przeciwbakteryjne preparatu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub neomycynę (Neomycinum), podczas ciąży i karmienia piersią, małym dzieciom. Nie może być stosowany w wirusowych (np. opryszczka, ospa wietrzna), grzybiczych i gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nowotwory skóry, stany przedrakowe, owrzodzenia podudzi, trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy, okołowargowe zapalenie skóry. Należy unikać stosowania preparatu na twarz oraz częstego stosowania na duże powierzchnie skóry, bowiem lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton).

Współdziałanie: równoczesne, przewlekłe stosowanie kolistyny (Colistin) lub gentamycyny (Garamycin, Gentamycin, Gentamytrex) z Lorindenem N może zwiększać ryzyko uszkodzenia słuchu i nerek.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle pokrywa się chore miejsca 3-4 razy dziennie cienką warstwą kremu, w miarę uzyskiwania poprawy zmniejsza się stopniowo liczbę zabiegów, leczenie kończy się po 3-4 dniach od stwierdzenia poprawy. Uwaga: w przypadku każdego nowego zachorowania o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz, dotyczy to również nawrotów choroby. Ostrożnie stosować na fałdy skórne, gdzie po kilku tygodniach mogą wystąpić zaniki skóry i rozstępy.

Możliwe skutki uboczne: przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz rozstępów skórnych, zmiany w składzie łoju prowadzące do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy również do polekowego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry, rumienia, nadmiernego porostu włosów lub łysienia, rzadko mogą wystąpić przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Rzadko mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami. Stosowany przewlekle na duże fragmenty skóry uszkodzonej lub pod opatrunkiem zamkniętym może doprowadzić do uszkodzenia słuchu i nerek na skutek przenikania neomycyny. Mogą też wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitów ze względu na zatrzymywanie jonów sodowych w organizmie.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl