Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LORINDEN A

Nazwa handlowa leku: LORINDEN A

Nazwa polska leku: FLUMETAZON + SALICYLOWY KWAS

Nazwa międzynarodowa leku: Acidum salicylicum + Flumetasonum

Nazwa anglojęzyczna leku: Flumetasone pivalate + Salicylic acid

Postaci leku: Lorinden A - maść (30 mg/g kwasu salicylowego i 0,2 mg/g flumetazonu).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w chorobach skóry przebiegających z nadmiernym rogowaceniem naskórka, opornych na leczenie innymi preparatami hormonów steroidowych, w wyprysku liszajowatym, w świerzbiączce z silnym liszajowaceniem, w łuszczycy, zwłaszcza zadawnionej, w łuszczycy skóry owłosionej, w liszaju czerwonym brodawkującym, w liszaju płaskim, liszaju płytek paznokciowych.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe i przeciwobrzękowe. Dodatek kwasu salicylowego, który zmiękcza nadmiernie zrogowaciały naskórek, ułatwia głębsze przenikanie hormonu, powodując jednocześnie rozpulchnianie naskórka, działa także słabo odkażająco.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na salicylany (Aspirin, Asprocol, Polopiryna, Sachol, Salicylamidum); w stanach przedrakowych i nowotworach skóry, w trądziku zwykłym i różowatym. Preparat nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Lorinden bez dodatku antybiotyku ma zastosowanie tylko w opisanych wyżej wskazaniach. Przy jaskrze i zaćmie stosowanie leku na powieki wymaga bardzo dużej ostrożności. Kobiety w ciąży nie mogą stosować leku na duże obszary skóry oraz przez dłuższy czas. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry, bowiem lek może ulec wchłonięciu do organizmu i wywołać działania uboczne charakterystyczne dla doustnego podawania hormonów steroidowych (zob. Encorton). Nie zaleca się stosowania leku u dzieci oraz w okresie szczepień ochronnych.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle 2-3 razy dziennie smaruje się maścią chorą skórę. Po uzyskaniu poprawy zabiegi powtarza się 1-2 razy dziennie. Przy rozległych zmianach skórnych leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie. Przy nadmiernym zrogowaceniu zmian skórnych można stosować pod opatrunkiem zamkniętym raz w ciągu 24 lub 48 godzin. Uwaga: w przypadku każdego nowego zachorowania o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz. Ostrożnie stosować na fałdy skórne, gdzie po kilku tygodniach mogą wystąpić zaniki skóry i rozstępy.

Możliwe skutki uboczne: przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz rozstępów skórnych, mogą wystąpić objawy tocznia rumieniowatego o lekkim przebiegu, ujawnienie lub zaostrzenie liszaja czerwonego płaskiego, podskórne wylewy i polekowa plamica spowodowana uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, zmiany w składzie łoju prowadzące do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy również do polekowego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry, rumienia, nadmiernego porostu włosów lub łysienia, rzadko mogą wystąpić przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Rzadko mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy może rozwinąć się zapalenie skóry okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze, objawiające się rumieniem, grudkami i krostkami.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl