Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FLUNARIZINUM

Nazwa handlowa leku: FLUNARIZINUM

Nazwa polska leku: FLUNARYZYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Flunarizinum

Nazwa anglojęzyczna leku: FLUNARIZINE

Postaci leku: Flunarizinum - tabletki powlekane 5 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciw zawrotom głowy.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn.

Zalecany: w zawrotach głowy różnego pochodzenia, np. w chorobie Meniere’a, w bólach głowy wywołanych zmianami naczyniowymi (migrena).

Działanie: prowadzi do zniesienia skurczu mięśni gładkich naczyń, rozszerza naczynia; blokuje działanie histaminy - czynnika, który uwalnia się z komórek podczas reakcji uczuleniowej w organizmie, wpływa na zahamowanie zlepiania się płytek krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki preparatu; ostrożnie w okresie ciąży i karmienia piersią; przy ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek; w chorobie Parkinsona lub innych chorobach neurologicznych z zaburzeniami postawy i ruchów (np. pląsawicy, chorobie tików), podczas lub po przebytej depresji.

Współdziałanie: równoczesne podawanie flunaryzyny i leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (mózg) - neuroleptyków (np. Fenactil, Haloperidol, Mirenil, Thioridazin), leków nasennych i uspokajających (np. Elenium, Luminalum, Signopam), leków przeciwbólowych z grupy opioidów (Dolargan, Dolcontral, Fortral, Morphini sulfas), benzodiazepin (np. Elenium, Lorafen, Oxazepam, Relanium), środków znieczulających oraz przyjmowanie alkoholu może nasilić działanie leku.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj 10 mg (2 tabletki jednorazowo) na noc w leczeniu zawrotów głowy. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż 2 miesiące. W leczeniu migreny: 10 mg (2 tabletki jednorazowo) na noc, a po zmniejszeniu objawów 1 tabletka dziennie lub co dwa dni przez kilka miesięcy. Dzieciom wyjątkowo 5 mg na dobę w przypadku uporczywych migrenowych bólów głowy. U osób w podeszłym wieku należy odpowiednio zmniejszyć dawkowanie.

Możliwe skutki uboczne: biegunka, niestrawność, bóle brzucha, nudności, wzdęcia, zaparcia, suchość w jamie ustnej; zapalenia błony śluzowej żołądka, wymioty, zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, bezsenność, senność, nadmierne pobudzenie, drgawki, halucynacje, osutka, świąd skóry, szumy w uszach.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl