Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SYNTARIS

Nazwa handlowa leku: SYNTARIS

Nazwa polska leku: FLUNIZOLID

Nazwa międzynarodowa leku: Flunisolidum

Nazwa anglojęzyczna leku: FLUNISOLIDE

Postaci leku: Syntaris - aerozol do nosa 0,25 mg/ml.

Wizytówka leku: Lek przeciwzapalny i przeciwalergiczny stosowany miejscowo.

Dostępność: Rp

Zalecany: w profilaktyce i leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny).

Działanie: jest syntetycznie produkowaną pochodną hormonu kory nadnerczy - kortyzolu o silnym działaniu przeciwzapalnym, które polega na zahamowaniu wczesnych objawów zapalenia, takich jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi. Działanie przeciwzapalne pociąga za sobą działanie przeciwalergiczne leku.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży, dzieciom do 5. roku życia; w zakażeniach bakteryjnych, gruźliczych i wirusowych błony śluzowej nosa. Przed zastosowaniem leku należy się upewnić, że podłożem choroby nie jest zakażenie; w przypadku podejrzenia infekcji należy porozumieć się z lekarzem.

Dawkowanie: donosowe, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli - 2 rozpylenia do każdego nozdrza 2 razy dziennie, w ciężkich przypadkach 3 razy dziennie; dawka podtrzymująca wynosi 1 rozpylenie dziennie; dzieci od 5. roku życia - 1 rozpylenie do każdego nozdrza 3 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych wynosi 6 rozpyleń do każdego nozdrza, dla dzieci powyżej 5. roku życia 3 rozpylenia do każdego nozdrza na dobę.

Możliwe skutki uboczne: przemijające i łagodne pieczenie, podrażnienie i kłucie w nosie, krwawienie z nosa, wzmożone wydzielanie i niedrożność nosa, podrażnienie i ból gardła, chrypka. W razie nasilania się objawów ubocznych leczenie należy przerwać.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl