Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FLUCINAR N

Nazwa handlowa leku: FLUCINAR N

Nazwa polska leku: FLUOCYNOLON + NEOMYCYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Fluocinoloni acetonidum + Neomycini sulfas / Fluocinoloni acetonidum + Neomycinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Fluocinolone acetonide + Neomycin sulphate

Postaci leku: Flucinar N - krem i maść (1 g maści i kremu zawiera 0,25 mg fluocynolonu i 5 mg neomycyny).

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: przy zakażeniach ropnych wyprysku suchego lub sączącego, przy świerzbiączce, pokrzywce, w czyraczności, w zapaleniu mieszków włosowych, w owrzodzeniach podudzi, w kontaktowym zapaleniu skóry, w łojotokowym zapaleniu skóry, w łuszczycy owłosionej skóry głowy.

Działanie: silne przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, glikokortykosteroidu fluocynolonu; dodatek antybiotyku neomycyny warunkuje znaczne działanie przeciwbakteryjne preparatu.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek lub na neomycynę (Neomycinum), podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom. Lek nie może być stosowany w wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia. Przeciwwskazaniem są także nowotwory skóry, stany przedrakowe, owrzodzenia podudzi na tle żylakowatym, trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy, okołowargowe zapalenie skóry.

Współdziałanie: równoczesne, przewlekłe stosowanie kolistyny (Colistin) lub gentamycyny (Garamycin, Gentamycin, Gentamytrex) z Flucinarem N może zwiększać ryzyko uszkodzenia słuchu i nerek.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle pokrywa się chore miejsca 1-3 razy dziennie cienką warstwą maści lub kremu. Krem stosuje się w początkowym okresie choroby, w którym zmianom zwykle towarzyszy wysięk, maść przeznaczona jest do zmian suchych połączonych z nadmiernym rogowaceniem. Można także stosować preparat pod opatrunkiem zamkniętym, zmienianym codziennie.

Możliwe skutki uboczne: przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz powstania rozstępów skórnych, podskórnych wylewów i polekowej plamicy spowodowanej uszkodzeniem najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, do zmiany w składzie łoju prowadzącej do trądziku polekowego opornego na leczenie, niekiedy grozi również polekowe rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, rumień, nadmierny porost włosów lub łysienie; przebarwienia skóry, zapalenie mieszków włosowych. Stosowany przewlekle na duże fragmenty skóry uszkodzonej lub pod opatrunkiem zamkniętym może doprowadzić do uszkodzenia słuchu i nerek na skutek przenikania neomycyny. Mogą też wystąpić zaburzenia równowagi elektrolitów ze względu na zatrzymywanie jonów sodowych w organizmie.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl