Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

DEPREXETIN

Nazwa handlowa leku: DEPREXETIN

Nazwa polska leku: FLUOKSETYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Fluoxetinum

Nazwa anglojęzyczna leku: Fluoxetine

Postaci leku: Deprexetin - kapsułki 20 mg.

Wizytówka leku: Lek przeciwdepresyjny.

Dostępność: Rp

Ostrzeżenia: Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną; należy zachować ostrożność przy prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn; nie wolno pić alkoholu.

Zalecany: w stanach depresyjnych, także przebiegających z pobudzeniem psychoruchowym, w bulimii, w nerwicy natręctw.

Działanie: przeciwdepresyjne przez działanie na przekaźniki chemiczne występujące między komórkami układu nerwowego.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom i młodzieży. Poprawę podczas używania leku uzyskuje się najwcześniej po 2 tygodniach od początku leczenia, toteż chorych z ciężkimi postaciami depresji lub ze skłonnościami samobójczymi należy przez pierwszy okres leczenia otoczyć szczególną opieką.

Współdziałanie: podczas leczenia nie można stosować leków hamujących enzym MAO (Aurorix, Mocloxil, Jumex, Niar, Segan, Selenor, Selerin, Selgin, Selgres); nie należy, bez porozumienia z lekarzem, stosować leków uspokajających, nasennych, szczególnie Relanium i podobnych (Elenium, Oxazepam, Lorafen); lek wpływa na poziom glukozy u osób cierpiących na cukrzycę.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli w zaburzeniach depresyjnych 20 mg (1 kapsułkę) rano; w nerwicy natręctw początkowo 20 mg, jeśli po miesiącu leczenia nie nastąpi poprawa, dawkę można stopniowo, pod kontrolą lekarską, zwiększać o 20 mg do dawki maksymalnej 80 mg, podając lek w dawkach podzielonych, rano i w południe. W leczeniu bulimii zwykle stosuje się dawkę 60 mg na dobę. Przy zaburzeniach czynności wątroby lub przy stosowaniu innych preparatów lekarz może zalecić odpowiednio dostosowane dawkowanie.

Możliwe skutki uboczne: senność, ból i zawroty głowy, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, biegunka; chudnięcie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, lęk, drżenia, poty, gorączka, skórne odczyny alergiczne o charakterze pokrzywki, bóle stawów, zaburzenia w składzie elektrolitowym krwi, zmniejszenie liczby krwinek białych. U chorych na cukrzycę może wystąpić obniżenie poziomu cukru we krwi.

Inne leki z tej grupy: Andepin, Apo-Flox, Bioxetin, Deprexetin, Fluoksetyna, Fluoxetin, FluoxoLek 10, 20, 40, Hapilux, Salipax, Seronil, Xetiran.


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl