Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

CUTIVATE

Nazwa handlowa leku: CUTIVATE

Nazwa polska leku: FLUTIKAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Fluticasoni propionas / Fluticasonum

Nazwa anglojęzyczna leku: FLUTICASONE PROPIONATE

Postaci leku: Cutivate - maść 0,05 mg/g, krem 0,5 mg/g.

Wizytówka leku: Steroidowy lek przeciwzapalny, do użytku zewnętrznego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w stanach zapalnych i świądzie towarzyszących chorobom skóry - w wyprysku, w wyprysku dziecięcym, atopowym zapaleniu skóry, w łuszczycy, w liszaju rumieniowatym i płaskim, w łojotokowym zapaleniu skóry, w odczynach alergicznych po ukąszeniu owadów.

Działanie: hormon steroidowy wykazujący silne działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią. Lek nie może być stosowany w ropnych (bakteryjnych), wirusowych (opryszczka), grzybiczych, gruźliczych zakażeniach skóry, ponieważ zmniejsza odporność miejscową i może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia, czasem bardzo znacznego. Należy unikać częstego stosowania na duże powierzchnie skóry - lek może wywołać działania uboczne występujące niekiedy przy doustnym podawaniu hormonów steroidowych (zob. Encorton); szczególnie duży stopień przenikania występuje na skórze twarzy, szyi i okolic zgięciowych kończyn. Należy bardzo ostrożnie używać na powieki. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej roku życia. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to nowotwory skóry, stany przedrakowe, trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy.

Dawkowanie: zewnętrznie, wg zaleceń lekarza; zwykle 2 razy dziennie pokrywa się chorą skórę cienką warstwą maści lub kremu. Uwaga: w przypadku każdego nawrotu objawów o zastosowaniu leku powinien zadecydować lekarz. Ostrożnie stosować na fałdy skórne, gdzie po kilku tygodniach mogą wystąpić zaniki i rozstępy.

Możliwe skutki uboczne: przy przedłużonym stosowaniu może dojść do ścienienia naskórka i skóry oraz powstania rozstępów skórnych, rozszerzenie najdrobniejszych naczyń krwionośnych skóry, nadmierny porost włosów; rzadko mogą wystąpić przebarwienia skóry. Niekiedy mogą wystąpić objawy przeciwstawne do przewidywanych, np. pokrzywka, wysypki plamisto-grudkowe. Przy długotrwałym stosowaniu leku w obrębie twarzy mogą rozwinąć się zmiany zanikowe skóry (np. w okolicy fałdów nosowo-policzkowych, na brodzie i górnej wardze).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl