Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

FLIXOTIDE

Nazwa handlowa leku: FLIXOTIDE

Nazwa polska leku: FLUTIKAZON

Nazwa międzynarodowa leku: Fluticasonum / Fluticasoni propionas

Nazwa anglojęzyczna leku: FLUTICASONE PROPIONATE

Postaci leku: Flixotide - aerozol wziewny 50 mcg, 125 mcg, 250 mcg na dawkę; zawiesina do inhalacji z nebulizatora 0,5 mg/2 ml, 2 mg/2 ml; Flixotide Dysk - proszek do inhalacji 50 mcg, 100 mcg, 250 mcg, 500 mcg na dawkę.

Wizytówka leku: Lek hormonalny przeciwzapalny i przeciwalergiczny, do stosowania miejscowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: do stosowania miejscowego w zapobieganiu i leczeniu astmy oskrzelowej oraz przewlekłego spastycznego zapalenia oskrzeli. Uwaga: lek nie przerywa napadu duszności, przeznaczony jest do leczenia długotrwałego a nie doraźnego.

Działanie: silne przeciwzapalne i przeciwuczuleniowe. Jest syntetycznie produkowaną pochodną hormonu kory nadnerczy - kortyzolu hamującą wczesne objawy zapalenia, takie jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią - stosuje się tylko, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Dawkowanie: wziewne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli i dzieci powyżej 16. roku życia stosują od 100 do 1000 mcg 2 razy w ciągu doby, w zależności od nasilenia objawów; po uzyskaniu poprawy stosuje się najmniejszą dawkę efektywną; dzieci od 4. do 16. roku życia 50-100 mcg 2 razy w ciągu doby. Lek powinien być stosowany stale, także wtedy, gdy nie ma objawów chorobowych, efekty leczenia występują po kilku dniach stosowania. Nie należy nagle przerywać leczenia. Po użyciu leku usta należy przepłukać wodą, aby zapobiec powstawaniu pleśniawek. Aerozol wziewny można stosować przy użyciu specjalnej komory inhalacyjnej, ułatwiającej wdychanie leku.

Możliwe skutki uboczne: pleśniawki w ustach; rzadko - skurcz oskrzeli, skórne objawy uczuleniowe. Przy długotrwałym stosowaniu bardzo dużych dawek może dojść do zahamowania wzrostu u dzieci, powstania jaskry, zaćmy.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl