Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

SERETIDE

Nazwa handlowa leku: SERETIDE

Nazwa polska leku: FLUTIKAZON + SALMETEROL

Nazwa międzynarodowa leku: Fluticasonum + Salmeterolum

Nazwa anglojęzyczna leku: Fluticasone propionate + Salmeterol

Postaci leku: Seretide - aerozol wziewny bezfreonowy 50 mcg, 125 mcg lub 250 mcg propionianu flutikazonu i 25 mcg salmeterolu; Seretide Dysk - proszek do inhalacji 100 mcg, 250 mcg lub 500 mcg propionianu flutikazonu i 50 mcg salmeterolu.

Wizytówka leku: Lek hormonalny rozszerzający oskrzela.

Dostępność: Rp

Zalecany: w astmie oskrzelowej, szczególnie gdy zalecane jest jednoczesne stosowanie leczenia glikokortykosteroidami i lekami rozszerzającymi oskrzela. Nie należy stosować preparatu do przerywania ataków duszności.

Działanie: zawarty w preparacie syntetyczny hormon kory nadnerczy (flutikazon) ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe i przeciwobrzękowe; hamuje wczesne objawy zapalenia, takie jak rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tworzenie się obrzęku, gromadzenie się krwinek białych w miejscu objętym zmianami zapalnymi, przez to zmniejsza częstość napadów w astmie i zapobiega utrwaleniu się zmian zapalnych; salmeterol pobudza receptory hormonów i przekaźników nerwowych, których działanie powoduje rozszerzenie oskrzeli. Działa tylko na receptory oskrzelowe, nie pobudza zbliżonych receptorów w mięśniu sercowym, dlatego nie wykazuje działania na układ krążenia i nie powoduje przyspieszenia czynności serca.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na składniki preparatu, w okresie ciąży i karmienia piersią (chyba, że lekarz uzna to za konieczne); dzieciom poniżej 4 roku życia (proszek) i 12 roku życia (aerozol); przy nadczynności tarczycy, zaburzeniach rytmu serca, niedoborze potasu w organizmie (hipokaliemii), cukrzycy; zakażeniach dróg oddechowych pochodzenia grzybiczego, bakteryjnego, gruźliczego oraz wirusowego, zaburzeniach funkcji wątroby i kory nadnerczy.

Współdziałanie: nie należy stosować razem z lekami blokującymi receptory beta, takimi jak Betaloc, Bisoprolol, Coretal, Metocard, Propranolol, Sectral, ponieważ działają one przeciwstawnie i mogą pogłębić skurcz oskrzeli i duszność. Bez wyraźnych wskazań lekarskich nie należy podawać razem z lekami o podobnym działaniu, również stosowanymi w astmie, takimi jak Astmopent, Berotec, Berodual.

Dawkowanie: wziewne, wg zaleceń lekarza, dawkowanie jest ustalane indywidualnie w zależności od reakcji chorego na dawkę steroidu (flutikazonu); preparat należy podawać dwa razy na dobę: rano i wieczorem; dzieciom między 4 a 12 rokiem życia zaleca się podawanie preparatu Seretide Dysk 100 - po 1 dawce z dysku; dzieciom powyżej 12 roku życia i dorosłym należy podawać po 1 dawce preparatu Seretide Dysk 100, Seretide Dysk 250 lub Seretide Dysk 500, rano i wieczorem lub po 2 dawki aerozolu Seretide 50, 125 lub 250. Dawki są dokładnie odmierzane przez urządzenie dozujące. Dawka steroidu powinna zapobiegać zaostrzeniom choroby i zmniejszać liczbę ataków astmy i zarazem powinna być jak najniższa. U dzieci i młodzieży należy regularnie kontrolować szybkość wzrastania podczas długotrwałego stosowania preparatu.

Możliwe skutki uboczne: miejscowe: chrypka, zakażenia jamy ustnej, szczególnie drożdżakami, trądzik posteroidowy, zmiany skórne, jak również inne ogólne skutki uboczne użycia glikokortykosteroidów (zob. Encorton), w tym u dzieci i młodzieży: zahamowanie wzrastania; poza tym związane z salmeterolem mogą być: bóle głowy, drżenia i skurcze mięśni, spowodowane głównie obniżaniem poziomu potasu, drżenie palców, przyspieszenie czynności serca, skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, obrzęk), zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Rzadko - niespodziewany skurcz oskrzeli wymagający odstawienia leku i konsultacji lekarskiej.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl