Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

LESCOL

Nazwa handlowa leku: LESCOL

Nazwa polska leku: FLUWASTATYNA

Nazwa międzynarodowa leku: Fluvastatinum

Nazwa anglojęzyczna leku: FLUVASTATIN

Postaci leku: Lescol - kapsułki 20 i 40 mg; Lescol XL - tabletki o przedłużonym uwalnianiu 80 mg.

Wizytówka leku: Lek obniżający poziom cholesterolu we krwi.

Dostępność: Rp

Zalecany: w celu zahamowania rozwoju miażdżycy u pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi (pierwotnym), u których zastosowanie diety nie przyniosło zadowalających rezultatów.

Działanie: hamuje działanie enzymu mającego wpływ na powstawanie cholesterolu w organizmie, przez co zmniejsza jego stężenie w osoczu krwi.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek, podczas ciąży i karmienia piersią, dzieciom poniżej 18 lat; przy zaburzeniach czynności wątroby, nadużywaniu alkoholu. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to miopatia i niewydolność nerek.

Współdziałanie: należy zachować 4 godziny przerwy między zażyciem Lescolu a lekami wiążącymi kwasy żółciowe, np. cholestyraminą (Questran, Vasosan). Leczenie ryfampicyną (Rifamazid, Rifampicyna) może wymagać zwiększenia dawek preparatu.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 20-80 mg jednorazowo co wieczór. Należy przestrzegać diety przeciwcholesterolowej.

Możliwe skutki uboczne: lek jest zwykle tolerowany dobrze, rzadko występują dolegliwości takie jak niestrawność, nudności, bezsenność.

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl