Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

MONURAL

Nazwa handlowa leku: MONURAL

Nazwa polska leku: FOSFOMYCYNA + TROMETAMOL

Nazwa międzynarodowa leku: Fosfomycinum + Trometamolum

Nazwa anglojęzyczna leku: FOSFOMYCIN + TROMETAMOL

Postaci leku: Monural - granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 2 g fosfomycyny i 1,754 g trometamolu lub 3 g fosfomycyny i 2,631 g trometamolu.

Wizytówka leku: Lek przeciwbakteryjny, antybiotyk stosowany w zakażeniach układu moczowego.

Dostępność: Rp

Zalecany: w bakteryjnych zakażeniach układu moczowego, bezobjawowej bakteriurii (stwierdzeniu bakterii w moczu przy braku objawów); przed zabiegami i operacjami dróg moczowych

Działanie: przeciwbakteryjne; poprzez hamowanie syntezy białek niezbędnych w procesach życiowych bakterii; działa na większość bakterii wywołujących zakażenia dróg moczowych.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; w okresie ciąży i karmienia piersią; dzieciom poniżej 5 roku życia; osobom w wieku podeszłym - powyżej 75 roku życia; przy niewydolności nerek.

Współdziałanie: Nie stosować z metoklopramidem (Metoclopramidum, Migpriv).

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza, zazwyczaj w niepowikłanych zakażeniach układu moczowego lek stosuje się jednorazowo; zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody i wypić na godzinę przed lub dwie godziny po posiłku. Lek najlepiej przyjmować na noc, przy pustym pęcherzu moczowym. W zakażeniach nawracających, przed zabiegami oraz u osób w podeszłym wieku zazwyczaj konieczne są dwie dawki leku (3 g) przyjęte w odstępie doby (przy czym w wypadku profilaktyki okołooperacyjnej pierwszą dawkę leku należy przyjąć na ok. godzinę przed zabiegiem).

Możliwe skutki uboczne: wysypka, reakcje alergiczne, bóle głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka.

Autor (redaktor): Hasło opracowała lek. med. Maria Szubert


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl