Szukaj leku:Inne serwisy:
Google
Twoja wyszukiwarka

PHOSPHOR

Nazwa handlowa leku: PHOSPHOR

Nazwa polska leku: FOSFORANY

Nazwa międzynarodowa leku: preparat złożony

Nazwa anglojęzyczna leku: Phosphates

Postaci leku: Phosphor - granulat (350 mg fosforu).

Wizytówka leku: Lek uzupełniający braki fosforu.

Dostępność: Rp

Zalecany: w nadmiernym wydalaniu wapnia z moczem, w kamicy nerkowej wapniowej i moczanowej, w osteoporozie (zrzeszotnienie kości) i osteomalacji (rozmiękanie kości), w trudno gojących się złamaniach, w długotrwałym unieruchomieniu, przy podwyższonym poziomie wapnia (hiperkalcemii) i obniżonym poziomie fosforu (hipofosfatemii) w surowicy krwi. Niekiedy Phosphor stosuje się w ciąży i w okresie karmienia, w krzywicy oraz w okresie szybkiego wzrostu. U dzieci Phosphor stosuje się tylko w skojarzeniu z witaminą D3 oraz z preparatami wapniowymi.

Działanie: zmniejsza wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym, obniża poziom wapnia w surowicy krwi. Phosphor normalizuje stężenie fosforanów w surowicy krwi w stanach ich niedoboru oraz, wpływając na całą przemianę wapniowo-fosforanową organizmu, zapobiega odwapnieniu kości.

Niezalecany: przy nadwrażliwości na lek; przy zaburzeniach czynności wątroby i nerek oraz zakażeniu nerek, cukrzycy (preparat zawiera cukier), niedoczynności tarczycy, kamicy nerkowej fosforanowo-amonowo-magnezowej oraz podwyższonym poziomie potasu w surowicy krwi.

Współdziałanie: należy zachować co najmniej 15 minut przerwy między zażyciem preparatu a przyjęciem leków, w skład których wchodzą sole wapnia, magnezu lub żelaza. Ostrożnie przy stosowaniu łącznie z preparatami potasu i lekami moczopędnymi oszczędzającymi wydalanie potasu, np. Spironol, Verospiron.

Dawkowanie: doustne, wg zaleceń lekarza; zwykle dorośli 3-4 razy dziennie 1 łyżeczkę do herbaty; dzieciom, w zależności od wieku - 2-3 razy dziennie 1/2-1 łyżeczkę do herbaty, stosować po posiłkach z niewielką ilością płynu. Uwaga: granulatu nie należy rozpuszczać.

Możliwe skutki uboczne: niekiedy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: osłabienie łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka. Rzadko, przy długotrwałym podawaniu może wystąpić niedokrwistość. Podawanie bardzo dużych dawek może niekiedy spowodować podwyższenie poziomu fosforu i potasu w surowicy krwi, obniżenie poziomu wapnia oraz bóle kostne i wtórną niedoczynność przytarczyc (gruczołów wydzielających hormony zarządzające gospodarką wapniowo-fosforanową organizmu).

Autor (redaktor): Redakcja merytoryczna hasła mgr farmacji Magdalena Kurzyp


poprzedni preparat || wstecz || strona główna || do góry || następny preparat
Copyright © by Wydawnictwo KASTOR, Warszawa 2007.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Niniejszy opis leku nie może być reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody Wydawcy.
Powyższy tekst pochodzi z publikacji książkowej pt. Popularna encyklopedia leków (informacje o książce i możliwości zakupu: http://www.kastor.strefa.pl). Intencją Wydawcy była popularyzacja wiedzy o najczęściej stosowanych lekach, dlatego też zamieszczony opis może odbiegać od naukowej precyzji sformułowań. Tekst nie może być, bez konfrontacji z treścią ulotki producenta zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji dotyczących użycia i dawkowania leków. Wydawca wyklucza wszelkie roszczenia za ewentualne szkody wynikające z niezastosowania się do zaleceń producenta leku.
Kontakt: leki at kastor.strefa.pl